![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Sofia är ett fint namn, tycker jag.
Leonidas..., ja, man kan kanske vänja sig... Förstår att du håller fast vid Lars intill vidare.Manoudopoulos kunde ju också ha varit ett förslag, men Manousakis låter också väldigt bra.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
1000 tack för härliga rader
Det känns i Kreta hjärtat och längtan stiger. Vi som inte har bokat något än, funderade på att ta en paus efter 19 år. Vi har stuga i skärgården som har många projekt ofullbordade. Men den som lever får se.Myssa... |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Citat:
![]() Det är ju på hösten som det stora Greksuget sätter in ![]() Lissi |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Du beskriver så levende, så nært på ett vis. Mange fasetter. Noen ganger leder andres opplevelser og tanker til ...jeg vet ikke helt hva..men teksten i 'Høstvise' dukket plutselig opp i bevisstheten. Takk til deg, Lars.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Citat:
Varför jag valde Manousakis och inte Manoudopoulos? Ja skälen är två, dels hade jag hört namnet innan och dels kände jag till ett vackert skäl nämligen manousakia och då kunde man t o m bli besjungen då och då. Låter inte det bra, så säg. Kolla in nedanstående länk http://www.youtube.com/watch?v=doN--hfN_Jk Tack för alla fina ord om min lilla reseskildring!!!!!!! Leonidas Manousakis Kriti mou Omorfa nisi |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|