Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-03-25, 10:32
Monica C Monica C är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2009
Ort: Boden
Inlägg: 1 168
Standard Sv: Hjälp! Vart ska vi åka?

Karpathos är verkligen en mkt trevlig bekantskap.
Bussar går till olika orter från busstationen,vi tyckte att det fungerade jättebra att åka med dem och på så sätt få se olika ställen.
Samos är ju oxå en kanonfin ö där vi varit många ggr.Är nog en av våra favoriter bland alla öar vi besökt(drygt 30st).
Santorini ja det är fint där men inte ngn ö som vi varit ngn längre tid på och Rhodos vet jag inget om.
Karpathos blir nog mitt förslag till er,bo i Pigadia och gör utflykter med buss.
Monica
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-03-25, 10:49
emmaopeter emmaopeter är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2010
Inlägg: 32
Standard Sv: Hjälp! Vart ska vi åka?

Just nu ser det ut som om vi är inne på Samos, Lefkas, Kefalonia Korfueller Rhodos. Eller då Karpathos.

Rhodos: Efter att ha kollat på bilder så känns inte Rhodos stad jättelockande, känns lite som South Beach i Miami med alla stora hotellkomplex och därifrån kom vi nyss.. Men som vi har fattat det så är det den nya delen av stan? Det kanske går att bo i den gamla delen?

Samos: Är det bara grusstränder/klapperstensstränder eller finns det sandsträder också?

Lefkas/Kefalonia/Korfu: Är det ingen som rekommenderar nån av de öarna? Nidri på Lefkas verkar ju vara ett ställe som man antingen hatar eller älskar, detsamma verkar gälla Lassi. Nån som har vart där?

Och så Karpathos: Har fått intrycket att Pigadi, det är "huvudstaden va"?, är väldigt liten? Men det finns alltså att göra ändå?

Antar att vi i grund och botten är ute efter ett ställe som kan matcha Naxos och Skiathos, kanske speciellt Skiathos eftersom vi båda fastnade oerhört för den ön.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-03-25, 11:08
Margaretha Margaretha är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 294
Standard Sv: Hjälp! Vart ska vi åka?

Naturligtvis så är det massor av stora hotel inne i Rhodos stad , men som du skriver så finns det boenden i Gamla Stan och där finns det inte några stora hotel. Kristinas room verkar vara ett populärt ställe, finns här på Kalimera under boende. Men det finns en hel del andra också.
Det finns ju många fina boenden utanför stan men jag uppfattar det som om ni vill ha närhet till lite liv och rörelse. Vi har själv inte bott i Gamla Stan men många som bott där är helnöjda.

Margaretha
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-03-25, 11:15
Åsa L Åsa L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2007
Ort: Huddinge
Inlägg: 60
Standard Sv: Hjälp! Vart ska vi åka?

Slår ett slag för härliga Samos! Det finns vad jag vet två sandstränder, ena en kortare båttur/taxiresa/bilresa från Pythagorion. Ön är stor grön och härlig att upptäcka med bil. Båtturer finns bl.a. till badö (också den med sandstrand). Åsa som åker till Samos för tredje gången i juni!
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-03-25, 11:45
karinafps avatar
karinafp karinafp är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Handen
Inlägg: 3 218
Standard Sv: Hjälp! Vart ska vi åka?

Citat:
Ursprungligen postat av emmaopeter Visa inlägg
Och så Karpathos: Har fått intrycket att Pigadi, det är "huvudstaden va"?, är väldigt liten? Men det finns alltså att göra ändå?
Jo, nog finns det att göra. Massor av restauranger, kaféer och barer. Tavernor där ni kan höra grekisk musik av olika slag, klubbar där ni kan dansa hela natten... Pigadia är inte "väldigt litet" på sommaren. Läs gärna mitt resebrev från i somras, "Ett sommarlov på Karpathos", så kan ni få några tips om vad man kan göra. Jag var där i sju veckor och hade inte tråkigt en sekund. Under min profil hittar ni dessutom några fotoalbum med bilder som inte har fått plats i något resebrev, så får ni en uppfattning om vad man kan hitta. Jag rekommenderar absolut Karpathos!

Karin
som alltid längtar ner
Svara med citat
  #6  
Gammal 2012-03-25, 18:19
IRSAs avatar
IRSA IRSA är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Trollhättan
Inlägg: 1 011
Standard Sv: Hjälp! Vart ska vi åka?

Citat:
Ursprungligen postat av emmaopeter Visa inlägg
Rhodos: Efter att ha kollat på bilder så känns inte Rhodos stad jättelockande, känns lite som South Beach i Miami med alla stora hotellkomplex och därifrån kom vi nyss.. Men som vi har fattat det så är det den nya delen av stan? Det kanske går att bo i den gamla delen?

.
Hej.
De bilder ni sett med stora hotellkomplex, som du pratar om måste vara dom som ligger utefter stränderna. Det finns mindre hotell på gatorna strax innanför "yttervägen". Jag har legat på ett väldigt bra lägenhetshotell som heter Annapolis, Ett hotell med pool, restaurang och väldigt trevlig personal. Där har jag vart 3 ggr, förra året låg jag på Esperia, också ett bra hotell (men lyhört), men mer ungdomar, vilket gör att det kan vara lite mer spring i korridorerna sena kvällar och tidiga mornar I år ska jag prova ett annat hotell som heter Carina, hört både "bu och bä" om det hotellet, så det ska bli spännande o se vad det är för nått.

Det är lätt att ta sig ut till lite finare stränder, neråt Kallithea-Faliraki på östkusten är det mer sandstränder än på västkusten. Bussen tar er dit på en liten kort stund. Bussar går kors o tvärs, o billigt är det
Irene

Senast redigerad av IRSA den 2012-03-25 klockan 18:25.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT