![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Funderar lite på om min grekiska favoritouzeria Meetings är igång som vanligt och lika bra? Finns på foto under min profil om ni inte vet vilket ställe jag menar? Deras köttsoppa som jag fick serverad i en skål till gott bergste kan bara den få mig att åka tillbaka till Parga.
Eva |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Ja Eva ouzerian Meetings är igång som vanligt. Jag var där ett par gånger och jag blev varmt mottagen av Jannis. En gång fick jag inte betala när jag kom själv och det var fullt hus av engelska folk där med hög stämning.
Han hade haft busslaster av danskar en dag berättade han. Affärerna gick bra på sommaren men han har haft det kärvt under vinter halvåret sa han. De bofasta grekerna har dessvärre inte råd som förr att unna sig ett glas ouzo. Men billigt för oss att ge en tio kronor och då få en liten tallrik god hemma lagad mat till som en bonus. En kväll var det kyckling gryta och en annan gång fick jag gröna bönskidor i god tomatsås med små brödbitar till. Jag visade stället för andra resenärer som alla tyckte det var ett mycket udda och charmigt ställe. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Härligt att höra att Meetings är detsamma!
Lissi |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|