Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Hälsningar > Hej då, nu åker vi

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-10-30, 10:05
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 285
Standard Sv: Badkläder, dator och nallar

Citat:
Ursprungligen postat av Lissi Visa inlägg
Det kanske blir tradition med höstlovsveckor då
Hoppas att det blir så för många fler. Jag tror inte så många känner till att Kreta är fantastiskt även sent på hösten. Pratade med en granne idag som precis kommit hem efter fyra veckor på Kreta. Vilket väder, utbrast han.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-10-31, 15:23
Höstluffare Höstluffare är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2009
Ort: Mölleberga, Skåne
Inlägg: 50
Standard Sv: Badkläder, dator och nallar

Det är verkligen härliga dagar! Jag vet inte om vädret är exceptionellt bra i år, men vi har haft sol och dryga 20 grader varje dag på dagarna. Den dagen vi kom hade det tydligen blåst, men i övrigt har det varit helt helt vindstilla och havet har legat som en spegel på mornarna. Alla frukostar har ätits ute på terrassen och sedan är vi ute och njuter hela dagen. (Jag är inte en urochskurmamma. Mina barn får gå in om det regnar!) Höstlov på Kreta är verkligen att rekommendera!

På kvällarna är det dock kallt! Tröjor på alla och barnen har fleecedressar. Som en ok svensk sommar. Man kan sitta ute, men man får ta på sig lite mer.

Badtemperatur är ju högst individuellt. Jag är en riktig badkruka. Jag älskar att bada, simma, leka i vattnet och badar gärna. Men jag hatar att doppa mig och badar helst inte om det är för kallt. Jag badar så gott som aldrig i havet hemma, för det är kallt och kan tycka att medelhavet generellt sett också är lite kallt, men ok. Men här har vi badat allihop. Det är nog ungefär samma temp i vattnet som i luften och då känns ju vattnet härligt! Möjligen är vattnet varmare och det har blåst påland hela veckan så det känns verkligen skönt!

Hoppas du fick ett hum om hur vädret är.

Nu fortsätter jag på rätt sida..

/Helena
Svara med citat
  #3  
Gammal 2013-10-31, 20:18
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 495
Standard Sv: Badkläder, dator och nallar

Tack för info Helena. Kreta i oktober låter helt klart som ett fint alternativ för senhöst-resor. Förstår att ni haft en härlig vecka.

Masse
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT