Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Småkykladerna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2014-02-27, 12:22
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: förboka boende på Koufonissi i mitten av juni?

Citat:
Ursprungligen postat av våga Visa inlägg
Hej Kari!
Ni kommer inte att känna igen ert Koufonissi, numera är det hus överallt utom på höjderna åt Naxossidan. Alla stränder, utom Platia Punta (Italida) kantas av hus och serveringar. Stigen längs klipporna mellan Platia Punta och Pori är nu 2-3 meter bred på grund av all trafik med mountainbikes. Sommartid är trafiken tät mellan byn och Fanos-stranden och mellan byn och Pori, dels tar många greker med sina bilar till ön och dels kör två konkurrerande busslinjer där.

Om ni besöker ön vår, vinter eller höst kan ni ana något av det gamla tempot, men sommartid är det fokus på att jaga inkomster. Om jag inte hade vänner på ön skulle jag antagligen sluta resa dit då det jag mest älskade med ön har gått förlorat!
Hälsningar
Våga
Tusen Takk, Våga - det var jo "verre" enn jeg hadde trodd
Men veldig godt og vite at o m vi velger Koufonissi igjen, må det bli i l a v sesong
Det hadde vært koselig å treffe Anna og Dimitris ( Anna's Rooms) igjen, bodde trivelig der de tre gangene vi besøkte øya, h å p e r de har det bra fortsatt
( kanskje du kjenner dem, øya er jo så liten)
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT