![]() |
#1
|
|||
|
|||
![]()
Rhodos stad har gratis wifi på olika platser. Är det någon som känner till hur det fungerar.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Ja. Jag stänger alltid av datatrafiken på min telefon i Grekland och så får man en kod att slå in när telefonen hittar wi-fi-signalen på det stället man sitter på. Är man teknisk idiot brukar personalen hjälpa till att knappa in. Och sen, varje gång du är på den baren eller restaurangen eller det hotellet känner din telefon av signalen. Så du behöver bara knappa in en gång. Sen surfar du helt gratis
![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Tänk bara på att dessa är oskyddade så man bör ju inte göra bankärenden el. likn. genom dessa. / Simetra ![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Tack för svar! Ja det är "öppna nätverk" jag menar. Jag kommer inte att göra bankärende och liknande. Tänkte mest läsa svensk tidning och använda fb.
awa |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Fajotta, tack för ditt svar! Jodå jag kommer att använda mig av gratiswifi på barer också. Tänkte nog mest på att det finns uppkoppling på lite olika ställen, i närheten av akvariet exempelvis och på en massa andra ställen också. Men de kanske inte fungerar så bra. Tänker gå runt och testa. (Och ja, teknisk idiot kan nog också stämma, kvinna i 70-årsåldern säger ju allt. Haha.
awa |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Man behöver väl inte vara "teknisk idiot"för att vara kvinna i 70 års åldern!!!
Cia snart 71 |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Annars är det bara att gå till vilken restaurang eller bar som helst med skylten wifi eller internet. Det finns troligen även på ditt hotell. Oavsett var du är så slår du på wifin i mobilen och ser om den söker upp något nätverk. Sitter du på Taverna Fagito så letar den upp ett nätverk som heter Fagito i din mobil. Sedan ber du personalen om lösenordet. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Nej! Man behöver verkligen inte vara oteknisk för att man är lite äldre än kidsen
![]() ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Tack för all information! Jag åker till Rhodos i september och hoppas kunna läsa svenska nyheter och gå ut på fb.
/awa |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|