Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Hälsningar > Hälsningar direkt från Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-06-03, 17:34
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Dagens rätt

Dagens rätt får bli lunchen från Taverna T'Apanemo i Kolofana på södra delen av ön. Och den får vara med av det skälet att den är den minsta kalamari jag någonsin fått. Inte för att jag klagar, alla portioner av allting är annars för stora för mig, den här var egentligen perfekt. Men ändå. 8 € ... Det var i häftigaste laget.



Har kört runt på ön idag och när jag kom tillbaka till Katapola i eftermiddags utnyttjade jag ett tillägg i grekiska grundlagen: har man badat i regn är det tillåtet med tröst (det är alltså fortfarande kass väder). Så jag stannade till vid Meli kai kanella där solen faktiskt gjorde ett av sina sällsynta gästspel så det gick till och med att sitta ute.


Senast redigerad av inkfish den 2015-06-03 klockan 17:43.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2015-06-03, 19:56
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 257
Standard Sv: Dagens rätt

Citat:
Ursprungligen postat av inkfish Visa inlägg
Och den får vara med av det skälet att den är den minsta kalamari jag någonsin fått.
Ja du, den var liten. Hoppas att den var lika god som den var liten.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2015-06-03, 20:39
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Dagens rätt

Ja, den var frasig och fin, smakade väl som fryst kalamari oftast gör. Helt nyfriterad tycker jag den är jättegod.

Senast redigerad av inkfish den 2015-06-03 klockan 20:57.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2015-06-03, 23:39
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: Dagens rätt

Citat:
Ursprungligen postat av inkfish Visa inlägg
Dagens rätt får bli lunchen från Taverna T'Apanemo i Kolofana på södra delen av ön. Och den får vara med av det skälet att den är den minsta kalamari jag någonsin fått. Inte för att jag klagar, alla portioner av allting är annars för stora för mig, den här var egentligen perfekt. Men ändå. 8 € ... Det var i häftigaste laget.
D e n var l i t e n ja , godt den var GOD da !

- og om du er veldig glad i tomater, så var det jo rikelig av dem ....
Svara med citat
  #5  
Gammal 2015-06-04, 01:47
LaRose LaRose är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 753
Standard Sv: Dagens rätt

Aj aj aj, att det blev misslyckat på MYTHOS! Vi åt ju där så många gånger och det var alltid högsta kvalité. Och frugan gjorde så fantastiska efterrätter också!

Jag håller med dig, det är riktigt pinsamt med de "automatiska frågorna". Att kunna språket är sannerligen en rikedom jag är djupt tacksam för. Då blir det annat ljud i skällan och kontakten fördjupas ögonblickligen. Man blir sedd som människa och inte som bara anonym turist (nu menar jag inte att inte grekerna tar hand om turister på bästa sätt, men språket gör skillnad och det är väl egentligen ganska naturligt). Förutom där, tyckte jag inte att de där frågorna pluppade upp på Amorgos och det var vilsamt. Du skriver ju också att "påhoppet" var så "o-amorgos".

Blir förvånad när ni skriver att maten inte varit så bra på Amorgos tidigare. Jag har nog aldrig ätit så gott i Grekland (2013) som där. Kan nästan jämföras med Cypern "förr i
tiden". Vilken uppryckning som måste ha skett där!

På Kapetan Dimos (som blev vår absoluta favorit) fanns också en albanska som lagade maten. Hon hade jobbat där i sju år då. Dimos' bror är förresten gift med damen som har MELI KAI KANELA, där vi frankt stegade in och handlade en massa bröd och kakor i begynnelsen av vår vistelse och höll på att svimma när vi skulle betala! "På min tid" i Grekland kostade ju inte sånt nästan nånting. Men gott var det. En dag blev vi bjudna på fika där, av den goda Maria som har bokhandeln där i närheten. En försynt, fin människa som jag hälsade på mest varje dag, eftersom jag älskar papper och pennor och böcker och almanackor och kalendrar och pennvässare... Styr kosan dit, om du gillar dylikt! Pedantisk ordning, fina grejer och bibliotekisk tystnad. Tittar just nu på ett vykort jag fått från Maria. Motivet är samma som ditt häruppe, Meli kai Kanela, där vi alltså var med henne. Hon skriver, att det tidigare var en "gammal köpman" som hade den lokalen och att det nu är hans barnbarn som driver den nuvarande verksamheten.

En sak till innan jag avslutar det som nästan blev det resebrev jag aldrig skrev! Du skriver att du varit söderut. Då måste jag nämna Arkesini och tavernan LIOSTASI. Där var vi ensamma gäster (mitten av oktober) hos den sympatiska och trivsamma ägarinnan, som fyllde två bord med mat åt oss! Högsta kvalité även där. Sen gav hon oss doggy bags, som vi kunde ha levt på i flera dagar (men vi ville ju gå till Dimos). När vi skulle gå, ville hon visa oss ett litet museum, som hon hade gjort i ordning i sin fars och farfars smedja vägg i vägg. En underbar utflykt.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2015-06-04, 06:22
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Dagens rätt

Härligt att maten är så bra. Jag älskade Amorgos när jag var där för länge sen på många ställen höll maten inte så hög klass. Valnötspajen i Chora var dock perfekt. Eva
Svara med citat
  #7  
Gammal 2015-06-04, 09:14
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 257
Standard Sv: Dagens rätt

Citat:
Ursprungligen postat av LaRose Visa inlägg
Då måste jag nämna Arkesini och tavernan LIOSTASI. Där var vi ensamma gäster (mitten av oktober) hos den sympatiska och trivsamma ägarinnan.
Där har jag också ätit mycket goda luncher.
Svara med citat
  #8  
Gammal 2015-06-04, 11:37
LaRose LaRose är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 753
Standard Sv: Dagens rätt

Skönt att höra Janne, att hon fått servera åtminstone en mänska till, sin goda mat. Vi kände oss verkligen ensamma bland alla de tomma borden, ja i hela Arkesini med omnejd! Hoppas folk hittar dit i högsäsong.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT