Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-08-11, 23:24
Thira Thira är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2013
Inlägg: 1 605
Standard Sv: Krisen i Grekland - den ENDA tråden

Citat:
Ursprungligen postat av laero Visa inlägg
Av underliga påhopp jag tagit del av i de här trådarna var detta det i särklass mest korkade.
Övriga kommentarer överflödiga.
Verkligen? För annars är det väldigt lätt att tro att allt du ser är siffror och teori. Jag har inte sett många tankar från dig i denna tråd på människan bakom alla dessa siffror. De som faktiskt får ta smällen. För det är ju knappast du?!
Sen, det där med korkad, tja du. Det uttrycket får helt stå för dig. Själv väljer jag att inte se ned på människor på det sättet.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2015-08-11, 23:28
Thira Thira är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2013
Inlägg: 1 605
Standard Sv: Krisen i Grekland - den ENDA tråden

Men, när vi ändå är inne på ämnet, Laero (och Kimmen för all del) så kan jag inte låta bli att tycka att det är osedvanligt korkat att inte se de som drabbas av alla era så varmhjärtigt förespråkanden för besparings och eurogruppenharalltidrättoavsettvad - argument. Verkligheten ser ut på ett sätt. Era siffror på ett helt annat. Det, om något, anser jag vara korkat. Även om jag inte gillar att använda den benämningen om någon endaste människa här i världen - gillar nämligen inte att sänka mig så lågt!. Sånt får stå för snobbar och råkapitalister
Och, ska jag kanske tillägga, jagsvaga stackare som gör tummen upp för den som de, för tillfället, tror är den starkaste
Möjligt är att jag nu blir avstängd. Men, om så är, så var det värt det och jag tar konsekvensen av mina ord. Jag tycker faktiskt du är rätt så korkad Laero.Och du, Kimmen och Masse m.fl. behöver ta er en promenad in i verkligheten i Aten, möta människor på samhällets botten där och se människan istället för alla siffror. Det är bara ett råd.

Senast redigerad av Thira den 2015-08-12 klockan 00:12.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT