![]() |
#1
|
||||
|
||||
![]()
Det har brunnit i bergen på Sikinos hela dagen. De har vattenbombat med flyg och helikoptrar. Allt är lika lugnt som vanligt det är bara vi turister som sneglar oroligt mot eldsflammorna i bergen. Nu på kvällen lyser eldsflammorna oranga mot den svatra natthimlen. Nu hoppas vi på det bästa.
// KR |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Var på ön brinner det? Nära byarna?
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Det brinner i bergen på vänster sida om vägen mellan hamnen och Kastro. Hela morgonen har de vattenbombat med flyg och helikoptrar och först nu verkar det ha gett resultat. Hoppas de har fått bukt på detta nu när det börjar blåsa upp lite igen.
// KR |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Det får vi verkligen hoppas! Hur är det annars på Sikinos?
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Så fort de får bukt med ett område verkar det flamma upp på ett annat. De vattenbombar fortfarande. Det är många biodlare dom fått sina områden föströrda aven många olivträd har hått förlorade.
Annars har vi det fint här, lugnt och skönt. Vi bor jättebra på Ostria Studios. Det finns lite turister här men det är inte så mångs. Igår var vi uppe på vingården och det var en upplevelse. Vilken utsikt, helt magiskt. Vinet och maten var också väldigt bra. // KR |
#6
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Är så avundsjuk på er som har varit på vingården! Hoppas att jag också får uppleva den någon gång. ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Vi satt på Psaraliki II och såg planen hämta upp vatten i mellan Paros och Antiparos. Det var två stycken och en gång kom de precis över stranden på låg höjd. Det verkar som att dom fixade branden redan i måndags.
|
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|