![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
jag har hittills aldrig ätit pizza i Grekland. I Sverige händer det dock ca 1 gång varannan månad. Då betalar vi för 1personspizza 65-75 kr/st. På Karpathos kostar det således numera 9 euro. Min slutsats kan bara bli att det numera är i stort sett lika dyrt med mat på krogen i Grekland som i Sverige. Dock är nog drycken betydligt billigare i Grekland.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Vi åt en 9 euros pizza på Elea på Karpathos och den var så stor att den räckte gott till oss två och väldigt god också :-)
Riitta |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Man får ju stora portioner i Grekland så på så sätt är det billigare och all dryck (utom kaffe) är ju billigt. Vanlig filtercoffe är dyrt och ingen påfyllning får man heller.
Men visst äter vi ändå billigt och oavsett det så ska man ju ha mat även om man är hemma ![]() Lissi |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Citat:
![]() Når det gjelder størrelse på porsjonene er jeg enig med Roberi at de varierer, ikke alltid er store ![]() Ja, mat skal vi ha hjemme og, det bruker jeg og å tenke på
|
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|