Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2017-09-29, 07:41
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 968
Standard Sv: Boende i Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av Spizeman Visa inlägg
Kanske jag är helt fel ute. Men jag förvånar mig över att så många Greklands älskare bor på hotell. När det finns så många andra möjligheter. Att närma sig greker, att uppleva landet, och människorna här. Att sitta på torget, diskutera, reflektera, umgås. För mig är det det verkliga GREKLAND?
Jag tycker inte det har så mycket att göra med var man sover när man är i Grekland utan hur man spenderar den vakna tiden.
Som du nämner...sitta på torg...umgås...
/ Kajja
Svara med citat
  #2  
Gammal 2017-09-29, 22:46
Spizemans avatar
Spizeman Spizeman är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2014
Ort: Gislaved
Inlägg: 800
Standard Sv: Boende i Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av Kajja Visa inlägg
Jag tycker inte det har så mycket att göra med var man sover när man är i Grekland utan hur man spenderar den vakna tiden.
Som du nämner...sitta på torg...umgås...
/ Kajja
Instämmer helt, boendet har i o för sig ingen betydelse. Men för oss ar det inneburit att vi blivit bjudna till att delta i påskfester, att hänga med till torget eller hamnen på kvällen. Vi har firat nyår tillsammans, kastat granatäpplen på dörrar. Ätit julmiddag, blivit bjudna på dop och bröllop. Att vi bott bland greker som efter några år accepterat oss, och att vi fått möjlighet till ett spännande liv.
Mitt inlägg var i all välmening, och att det finns många olika dimensioner av livet i Grekland.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2017-09-30, 00:00
Kyys avatar
Kyy Kyy är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 64
Standard Sv: Boende i Grekland

Allt du beskriver och mycket mer har jag varit med om som boende på hotell, överallt i världen. Ditt boende styr väl inte dina upplevelser eller möten?
Nyfikenhet räcker långt och längre och mer därtill.
Vänligen Riitta
Svara med citat
  #4  
Gammal 2017-09-30, 00:16
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 968
Standard Sv: Boende i Grekland

Det låter jättetrevligt Spizeman
Lyckliga du som har fått kasta granatäpplen🍎🍏
Jag tror att det har att göra med hur man är om man får uppleva såna möten som du; öppen, vänlig, nyfiken, etc. Inte hur eller var man bor. Men jag förstår..
Tror att du förstår vad jag menade åxå.. Alla är inte sökare..många vill bara åka på solsemester, vila upp sig och glömma vardagen för en vecka eller två..😊
✌/Kajja
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 00:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT