![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Jag håller med dig Monica. Att sitta och bläddra i ett fotoalbum med papperskort är mycket roligare än att titta på bilderna i datorn.
Det är klart att det finns många fördelar med digitalfotografering, man kan ju bara ta och ta och sedan ta bort det som inte blev så bra. Förr var man tvungen att framkalla även det dåliga. Men känslan när man sitter där och bläddrar och minns över ett gammalt album är lite speciell. ![]() Ulla |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Då har vi gjort nästan samma sak idag Monica :-) Jag bläddrade nyss i gamla album från början av 90-talet :-) Det var Kalymnosalbum :-) Man märker skillnad på då och nu. Det var nästan glest mellan husen i Myrties och Emborios hade inte mycket mer än kyrkan och Harrys :-) Man kände knappt igen sig själv på dom bilderna :-)
Riitta |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ja, det är intressant med gamla foton. Min morbror Nils hade kamera redan 1915 så jag har många fina foton på min mamma i tonåren, i olika arbeten på gården.
- Det är ju tydligt att många är intresserade av gamla kort, för bland annat på facebook finns ju flera olika grupper som publicerar gamla bilder. - Jag har foton på USB-pinne också, men det blir inte av att man letar fram den där serien kort som man i alla händelser inte skrivit upp var den finns, är det bara jag som är så klantig? |
#4
|
||||
|
||||
![]()
När jag läste dina rader Monica så noterade jag förvisso dina reflexioner om teknikens utveckling. Ja det här om gamla album, pappersfoton, digitala bilder, datorer, smartphones o s v.
Men det där passerade mig nästan obemärkt förbi. Det som fångade mig var det som du beskrev om innehållet i bilderna och dina tankar om det. Det grep tag och kramade till ordentligt i bröstet.Tänk så välbekanta känslor! Oj så fort tiden rusar förbi och tänk så mycket känslor som kan finnas i en bild!!!!!!!! Masse |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|