Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2026-05-13, 10:00
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 900
Standard Sv: Nea Chora

Citat:
Ursprungligen postat av pelagia Visa inlägg
Nytt fra Nea Chora.
Tack för att du berättar, även om det är väldigt tråkiga nyheter. Jag tror inte att jag vill se Nea Chora igen. Bättre att bevara minnet från hur där såg ut en gång i tiden, som inte är så länge sedan.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2026-05-14, 13:09
pelagia pelagia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2009
Inlägg: 440
Standard Sv: Nea Chora

Hvis det er noen år siden du var der, vil du selvfølgelig kjenne området såsnart du runder svingen ved Arocaria. Piren og Mikromilano er der, 50/50 er der.
Den største forandringen er nok når man går fra gamlebyen og fram til badet.
Der det engang var marked også. Der er det som en annen verden, med digre hoteller hele veien.
Vi snakker med de som jobber på spisestedene om dette. De yngste syns det er litt spesielt at vi var der før den nye havnepromenaden. De litt voksne syns alt er trist.
Vi kommer til å dra tilbake om vi kan. Vi må jo se dette nye hotellkomplekset og omegn når det står ferdig. Og vi blir fortsatt tatt så godt imot av de som er igjen.
OG: Nå ser det ut til at En Plo er "borte". Skiltet på veggen var tatt vekk og det satt fullt der ved lunsjtider.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2026-05-17, 12:58
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 710
Standard Sv: Nea Chora

Verkar ju som att Nea Chora håller på att bli dyrare, säkert åtminstone delvis på grund av nya hotell som ju inte är så budgetvänliga. Betyder väl dyrare hyror för tavernorna också. Jag hoppas att Nea Chora kan behålla sin charm och inte skrämmer bort lokalbefolkningen på grund av prisläget. Men så är det ju, tiderna ändras och utvecklingen går mot nyare och finare.

/ Anne
Svara med citat
  #4  
Gammal 2026-05-18, 09:50
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 900
Standard Sv: Nea Chora

Citat:
Ursprungligen postat av pelagia Visa inlägg
Den største forandringen er nok når man går fra gamlebyen og fram til badet. Der det engang var marked også. Der er det som en annen verden, med digre hoteller hele veien.
Det ska bli "intressant" att se när vi kommer dit. Tack för informationen!
Svara med citat
  #5  
Gammal 2026-08-13, 12:39
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 710
Standard Sv: Nea Chora

Inte så trevligt om man är i Nea Chora just nu. Det har tydligen runnit avloppsvatten i havet. Badförbud.

/ Anne
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT