Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-03-06, 13:53
Kikhs avatar
Kikh Kikh är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Ort: Kalithea, Chania
Inlägg: 1 371
Standard Sv: Restaurang Mylos i Platanias

Kan det heta Aidikos Nico? Jag har bara sett skylten i mörker på antingen tvärtom eller proppfull mage, och i båda fallen (gärna i samband med Raki) får jag synförändingar.

Testa fläskgrytan med loukaniko och yogurt på pitabröd om du inte redan gjort det! Och snälla, snälla, äte en tallrik Staka åt mig!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-03-06, 14:28
Gita Gita är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Järfälla
Inlägg: 1 429
Standard Sv: Restaurang Mylos i Platanias

Loukaniko är väl korv, men vad är staka?
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-03-06, 14:39
Kikhs avatar
Kikh Kikh är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Ort: Kalithea, Chania
Inlägg: 1 371
Standard Sv: Restaurang Mylos i Platanias

Staka är grädden från färsk (get)mjölk som man kokar med lite salt och rör ner mjöl i. Det ser i konsistensen ut som äggröra med mycket olja, luktar som ett par väl ingångna fårskinnstofflor men smakar HIMMELSKT med ett färskt bröd eller pommes frites att dippa i. En riktig kolesterolbomb! det närmaste jag kan komma på att jämföra röran med är min farmors ostvassla, men den smakar annorlunda.

Åtminstone i Chania använder de Stakavoutiro (smör som ser ut lite som kokosfett) att smälta ner i pilafin, det är det som ger den speciella smaken. Jag tror maträtten heter Chanion Pilafi, tanterna i "mina" byar är i allafall otroligt stolta över sitt recept...Med rätta Jag har en burk av mirakelingrediensen i min kyl. Tyvärr funkar den inte att göra själva Stakaröran av


[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Owner/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/IMG][IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Owner/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.jpg[/IMG]

Senast redigerad av Kikh den 2007-03-06 klockan 14:52.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT