Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-03-07, 15:56
Hasse Hasse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 016
Standard Sv: Hur många har träffats genom..Kalimera

Citat:
Ursprungligen postat av Nefeli Visa inlägg

Ytterligare det känns som jag känner många som har skrivit sina inlägg.


Det är ett bra sätt det med, att få nya vänner. Allt behöver inte hända i verkligheten. Verkligheten = mötet mellan 4 ögon.

Vi som har funnits här i flera år har ju också börjat skriva i forumet, precis som du gör nu.



Hasse (med sedan 1999)
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-03-07, 20:55
Ivis avatar
Ivi Ivi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Luleå
Inlägg: 1 036
Standard Sv: Hur många har träffats genom..Kalimera

Norrbotten-kalimeror har jag ju träffat några ganska så många gånger tack vare våra träffar på Kafelino här i Luleå, och vi håller ju kontakt med varandra så klart. Nu har det faktiskt gått ett tag vi senast träffades, så Eliiiiiisabet!!!! hör av dig

Sedan har jag träffat rätt så många kalimeror från södra delen av landet också under det senaste året tack vare kalimera-träffar både på Karpathos och Stockholm. Dessa träffar i sin tur har resulterat i att man har hållit extra mycket kontakt med några. Och det är jag VÄLDIGT glad åt Att vi dessutom har lyckats med att locka några kalimeror på besök hit upp till Luleå är toppen! Nu väntar vi på lämmeltåget när Lisbeth K. (vår nya Norrbotten-ambassadör ) har spridit nyheterna om allt det fina man kan uppleva här till er andra i Stockholms-kretsen

När det gäller västkust-kalimeror så har jag sjävklart träffat Riitta flera gånger eftersom hon bor i Uddevalla varifrån Lasse kommer. Där blir det ju att hälsa på åtminstone varje sommar!

Ivi
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-03-07, 21:06
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Hur många har träffats genom..Kalimera

Här i Umeå har vi träffats många gånger både i mindre sällskap samt i större fester oftast med Arne och Birgitta som värdpar. De har gjort en helt fantastisk insats på grekfestområdet och nu träffas vi även i andra sammanhang. Jag har också tillsammans med mina närmaste ordnat en kalimerfest som varade halva natten lång. Kanske mer greker än kalimeror men kul hade vi alla tillsammans. Har även kontakt via email och brev med folk som är aktiva eller har varit aktiva här i forumet och vi har träffats både i ö-världen, på grekiska fastlandet samt på fester i Stockholm och Malmö. Har fått uppleva både gästfrihet och generositet vid flera tillfällen. Jag surfar inte så mycket på internet och det här är det enda forum jag aktivt deltar i även om jag vid något tillfälle skrivit en rad i ett blomsterforum.

Eva
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-03-08, 09:02
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Hur många har träffats genom..Kalimera

Citat:
Ursprungligen postat av Ivi Visa inlägg
Norrbotten-kalimeror har jag ju träffat några ganska så många gånger tack vare våra träffar på Kafelino här i Luleå, och vi håller ju kontakt med varandra så klart. Nu har det faktiskt gått ett tag vi senast träffades, så Eliiiiiisabet!!!! hör av dig
Jo vi pratade ju i höstas om att ses i början av året, men det har varit så mycket annat som kommit ivägen + att det ju är skidsäsong och den är alltid som den är, så ännu ett tag ser det tjockt ut i almanackan.

Men vad säger du/ni om 21 april? Vi kan väl prata vidare om det i inboxen (Hör av er alla norrlänningar och andra som är sugna på att vara med ) och sedan göra en egen tråd om saken.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2007-03-08, 23:23
sanckars avatar
sanckar sanckar är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Uppsala
Inlägg: 41
Standard Sv: Hur många har träffats genom..Kalimera

Jag måste ju medge att genom Kalimera har jag träffat minst 14 nya vänner och vi träffas lite nu och då. Många trevliga kalimera-fester har jag varit på..och fler kommer det att bli.

Jag ser fram emot varje möte och hoppas att få nya erfarenheter och reseskildringar med mig.

/Sussan
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT