![]() |
ÖVÄRLDEN | FASTLANDET | INFÖR RESAN | UNDER RESAN | ÖLUFFA |
OM GREKLAND | FORUM | E-GUIDER | BOKA HOTELL | SÖK |
Vattenfallen i Pithara på Andros |
Det finns många vackra platser på Andros, och om jag måste välja en av alla dessa så blir det Pithara Waterfalls. Det är en oerhört meditativ plats som man gärna blir sittande länge vid. När vi var här första gången hade vi med oss picknick till lunch. Gissa om det smakade gott. Som sällskap hade vi det porlande vattnet från vattenfallet, samt en mängd fåglar, bland annat koltrastar och sydnäktergalar, trollsländor, fjärilar och vackra paddor.
Pithara Waterfalls har en fallhöjd på cirka 8-10 meter på våren.
Pithara Waterfalls är en dold juvel på Andros en magisk kombination av naturliga vattenfall, rik växtlighet och ett unikt ekosystem, med en historisk vattenkvarn - Fabrika - som extra charm. Perfekt för en kort promenad eller del av en längre vandring. Pithara ligger cirka 6 kilometer nordväst om Chora och cirka 25 kilometer öster om Batsi.
Här är jag på vandring till vattenfallet.
Pithara Waterfalls ligger nära byarna Apoikia och Stenies. Vandringen till vattenfallet börjar i byn Apoikia där du parkerar och följer skylten vid sidan av vägen som markerar starten på stigen mot vattenfallet. Byn Apoikia är för övrigt känt för Sariza springs vars vatten sägs ha helande krafter. Hur det är med den saken vet jag inte. Stigen är bara cirka 300400 meter lång och går genom en sval, skuggig skog av platanträd, ormbunkar, murgröna och mossa.
Byn Apoikia varifrån stigen till Pithara Waterfalls börjar. |
Det är inget Niagarafall direkt, men ändå väl värt ett besök, kanske inte främst för själva vattenfallet utan för de otroligt vackra omgivningarna. Bästa tid att besöka Pithara Waterfall är på våren när det är gott om vatten från vinterns regnade, om det inte har varit en torr vinter, som det så ofta är nuförtiden. Du hör vattnet innan du ser det.
Här är en bukett bilder från Pithara Waterfall och de vackra omgivningarna
Vandringen går genom ett sagolikt vackert och trolskt landskap.
Pithara är en perfekt plats att ha picknick på.
Det porlande vattnet från vattenfallet och fåglarnas sång är en magisk upplevelse. |
En av grodorna/paddorna i Pithara.
En av fjärilarna i Pithara.
En av trollsländorna i Pithara.
På botten av sjön simmar det små fiskar. |
Missa inte meditativa Pithara Waterfalls när du är på Andros.
Byn Stenies nere till höger sett från stigen till Pithara Waterfalls.
Andros Chora och Agia Irini Monastery sett från vandringen till Pithara Waterfalls. |
VAD DU INTE FÅR MISSA NÄR DU ÄR I OMRÅDETMissa inte den intressanta byn Stenies, som du kan läsa om här » |
LÄS MER OM ANDROS |
||||||
Om Andros | Bilder | Resebrev | Karta | Geografiskt läge | Boka hotell | Forum |
HEM |
OM KALIMERA |
STÖD KALIMERA |
COOKIES |
SÖK |
E-GUIDER |
BOKA HOTELL |
ENGLISH
|
© 1997-2025 Janne Eklund/Kalimera |