Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Om Forumet

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-03-16, 14:09
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 562
Standard Sv: Forumflykt?

Lite lustigt - med tanke på debatten här - var det att i dagens tidning läsa följande:





Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-03-16, 14:54
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Forumflykt?

Bravo! Sydöstran?

Lissi
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-03-16, 15:23
Camis avatar
Cami Cami är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2010
Ort: Luleå
Inlägg: 24
Standard Sv: Forumflykt?

Från Luleå går det numera flyg till Rhodos . Inte bara Kreta. Å ändå så e Kreta inläggg det enda jag är intresserad av. Skriver sällan men läser desto mer. Då vi blev med katt som OCH kattunge helt oplanerat på julafton så har vi inte bokat nån kretaresa än. Osäkert med kattvakt. Men jag är ofta in här å längtar. Helt underbart forum. hälsningar från ett Luleå med +10 och Sol... helt otroligt...
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-03-16, 16:51
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 562
Standard Sv: Forumflykt?

Citat:
Ursprungligen postat av Lissi Visa inlägg
Sydöstran?
Yepp.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-03-16, 17:15
Fysimeras avatar
Fysimera Fysimera är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2011
Ort: Kreta / Rethymno
Inlägg: 691
Standard Sv: Forumflykt?

Jag är ny sedan något år på forumet och tycker det är toppen.
Rekomenderar det till alla som planerar att komma till Grekland.
Klart det kan ibland kännas tjatigt med alla kriser och allas olika uppfattningar men det är ju styrkan i ett forum med kraft att olika uppfattningar ventileras och respekteras.

Vi som jobbar inom turistnäringen i Grekland får ju vara lite extra försiktiga så våra uttalanden ej blir reklam vilket det ej skall vara på denna typ av forum.

Kollar Kalimera de flesta dagar när vi är hemma på Kreta/Mesi

Olle
Svara med citat
  #6  
Gammal 2012-03-16, 18:38
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 548
Standard Sv: Forumflykt?

Citat:
Ursprungligen postat av Kalimera Visa inlägg
Lite lustigt - med tanke på debatten här - var det att i dagens tidning läsa följande:





Jag tycker inte att debatten i den här tråden ska uppfattas i första hand som ett ifrågasättande av kvalitén på själva forumet som sådant. Mera handlar det väl om vad vi medlemmar tycker, tänker, skriver osv, och det blir ju förvisso i förlängningen också en del av kvalitén på forumet.

Kalimera blev för något år sedan prisat som bästa Greklands-sajten och för mig gäller det fortfarande och tills vidare, till den dag någon visar mig något som jag tycker är bättre. Och det är inget behov som känns angeläget för mig trots dialogen just nu i den här tråden.

Det är väl ganska naturligt att de som varit med länge i forumet för en dialog om intresset och behovet av att finna nya vägar att utveckla innehållet så att det fortsätter att kännas intressant.

Vad gäller nya medlemmar så var det så här för mig. Efter att jag hade registrerat mig och klurat ut de allra enklaste bas-funktionerna så blev jag så intresserad och engagerad av dialogen att jag helt hoppade över det här med forumets FAQ, Sök-funktioner och andra bra anvisningar. Det känns liksom mera kul att läsa om Grekland än att läsa instruktioner. Här finns kanske en utvecklingspotential.

Och visst kan vi väl försöka klura ut ämnen för nya trådar som kan kännas intressanta och kul att diskutera!

Masse
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT