Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-10-08, 23:40
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Fällda flygstolar. Skyscanner

Jeg lener aldri tilbake setet, har ikke behov for det under en flight i Europa, selv om jeg stort sett står opp halv fem om natten når jeg tar seks-flyet til Hellas. Får uansett ikke sove på fly.
Og siden jeg er 1,67 høy er det helt greit at de foran meg feller ned setet, iallfall om de sjekker først at jeg ikke får kaffen i fanget.
Men min ex, som jeg dro ofte til Hellas og andre steder med, var 1,92, og han slet! Han hadde knapt plass til beina med et oppreist flysete foran, og med et nedfelt sete ble det nærmest umulig å finne plass til knærne.
Så i solidaritet med de høye blant oss er jeg helt for at flyselskapene slutter med nedfellbare seter. Til gjengjeld kunne setene godt hatt (valgfri) korsryggstøtte, men det er kanskje bare min ryggs behov?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-10-09, 00:15
Sunny12 Sunny12 är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran.
 
Reg.datum: jul 2012
Inlägg: 4 596
Standard Sv: Fällda flygstolar. Skyscanner

Är på väg hem med flygbussen till Västerås efter en härlig flygresa med nedfällt säte.... Och det var ju fler som hade det..inte blev det något tjafs om det.. än så länge är det iaf inte FÖRBJUDET..!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2013-10-09, 08:21
Blueseas avatar
Bluesea Bluesea är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 397
Standard Sv: Fällda flygstolar. Skyscanner

Jag är drygt 1.90, så självklart fäller jag mitt säte, dock inte under måltiden. Nu flyger jag i och för sig ofta Ryanair, och då uppstår inte de problemen eftersom deras stolar inte är fällbara. Men eftersom jag fortfarande är drygt 1.90, så bokar jag alltid platser vid nödugångarna eller längst fram. Kostar några kronor extra, men det är det värt. Och Admirala, man kan be om en kudde till ryggen. Det brukar jag göra. Funkar helt okey. Jag har inga problem med knäna när jag fäller mitt säte. Tvärtom, snarare.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2013-10-09, 11:20
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Fällda flygstolar. Skyscanner

Citat:
Ursprungligen postat av Bluesea Visa inlägg
Och Admirala, man kan be om en kudde till ryggen. Det brukar jag göra. Funkar helt okey. .
Jeg vet det
Men de små flyputene må jeg ha tre-fire stk av om det skal hjelpe, og det synes jeg det er flaut å be om
Må legge til at jeg har problemer med ryggen ellers også, skal ikke gi flyselskapene og deres flystoler skylden for det!
Svara med citat
  #5  
Gammal 2013-10-09, 12:43
Blueseas avatar
Bluesea Bluesea är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Inlägg: 397
Standard Sv: Fällda flygstolar. Skyscanner

Förstår att det är besvärligt. Vad tror du om detta från ostlunds.se


Ergoplati är ett uppblåsbart svankstöd / ryggkudde som ger stöd för rygg och nacke samt korrigerar din kroppshållning.

Eftersom den är vändbar med en flat och en rundad sida passar den till många olika kroppstyper och tillfällen.
Med hjälp av ventilen på ena sidan kan användaren dessutom lätt anpassa kuddens hårdhet efter sina behov.
Utsidan är mjuk och behaglig att ha mot kroppen, materialet är detsamma över hela kudden.

Hopfälld väger Ergoplati inte mer än ett äpple och är lätt att packa ihop och ta med i den medföljande resepåsen. En justerbar, avtagbar fästrem medföljer.

Teknisk specifikation:
Färg: Blå. (Finns även i vinröd, se art nr 670999.)
Vikt: 320 gram.
Mått uppfälld: 29 x 12 x 9 cm.
Mått hopfälld: 12 x 12 x 9 cm.



495:-/st.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2013-10-09, 12:48
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Fällda flygstolar. Skyscanner

Den ser veldig bra ut! Fin på lange buss- og togreiser også.
Takk for tipset!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT