![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Jag vet nu inte hur tillförlitlig denna undersökning är, man kan ju skämta och svara att "jag fäller oavsett vilka som sitter bakom"
Jag själv fäller sällan numer men nu sista resan ner till Aten med SAS kollade jag faktiskt när jag gick genom gången till toaletten och de allra flesta av de som fällt ner sitt ryggstöd var de med LÅNGA ben! Själv hade jag en ång person bakom mig så jag fällde inte, men han hade fällt sitt säte. Ryan Air är ju idealet, nya fina plan inga säten som går att fälla ! Lissi |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Jag fäller aldrig stolen. La av med det för många år sedan. Det är ju så kort resa.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jag fäller heller aldrig stolen, men så flyger jag ju oftast med Ryan Air
![]() /Wolfen |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Jag fäller sällan ner stolen,OM jag inte har tvingats gå upp kl. 4 och är jättetrött.
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Jag fäller aldrig ner stolen oavsett vilken tidpunkt resan går.
![]() ![]() ![]() PANAKAKIS ![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Jag brukar fälla stolen, det är så skönt att slumra till en stund... Men jag tillhör den artiga typen, så jag brukar fråga personen bakom om det är ok, har aldrig råkat ut för något obehagligt i samband med detta!
![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Självklart kollar man med bakomvarande om man ev ska fälla sitt säte. Ibland kan det annars ha omkull glas eller flaskor och det är ju inte så kul. ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Till Grekland fäller jag kanske eventuellt med viss tvekan sällan ryggstödet
![]() Vid längre turer Beijing, Shanghai eller Sao Paulo är det ett måste om man ska kunna sova. lolis |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Fäller aldrig på resan till Grekland eller i övrigt i Europa. Men däremot när jag reste till Bankok, då reste jag första klass och kunde fälla sätet och höja benen. Väldigt skönt på en så lång resa, som annars är en pina.
Ryan Air reser jag aldrig med av solidaritets skäl, så det är inte aktuellt. Carina |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Sitter alltid med stolsryggen uppfälld, tycker nästan det är bekvämast så... men överseende som man är
![]() ![]() Simetra ![]() |
#12
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() // Malin |
#13
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() Simetra ![]() |
#14
|
|||
|
|||
![]()
Ryan Air har nog bara prioriterad ombordstigning dvs Du får gå ombord före oss andra och välja plats, men jag tror inte du kan boka en särskild plats innan.
Lissi |
#15
|
||||
|
||||
![]()
Skulle inte heller fälla stolen eftersom jag vet hur obekvämt det blir för personen bakom.
|
#16
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() |
#17
|
||||
|
||||
![]()
Tveksamt o själv skulle jag då inte vilja tvinga alla som sitter bakom mig till en "kedjereaktion". Att slopa fällbara säten på de korta flygningarna låter som ett bra initiativ.
|
#18
|
|||
|
|||
![]() Citat:
![]() ![]() |
#19
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() // Malin |
#20
|
|||
|
|||
![]()
Detta kan ju inte egentligen vara ett stort problem för någon?
![]() ![]() Om någon med långa ben skulle bli trängd av ett fällt ryggstöd så får väl den personen vänligt be om att framförvarande fäller upp stödet igen. Är det ett så stort problem som undersökningen ovan visar så får ju flygbolagen se till att inga säten KAN fällas. Ett typiskt I-LANDSPROBLEM! ![]() Lissi |
![]() |
|
|