Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-08-06, 10:35
Agda Agda är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Ort: Mariestad
Inlägg: 703
Standard Sv: Weather changes

Citat:
Ursprungligen postat av Eva L Visa inlägg
Det blir säkert bra väder på Kreta där är ju ganska solsäkert även i september.
Eva
Inget är "säkert" denna sommar! Denna sommar har varit mycket konstig och inget är som det brukar. Kallt är det nu, bara +19 imorse och +24 för en stund sedan och det är augusti som normalt skall vara den varmaste.

De regn som kommit i norra grekland förstör mer än de gör nytta,tyvärr. just nu kan jag se tunga regnmoln hänga över Pylos men det ser ut som det inte kommer till mig den här gången heller.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-08-06, 10:51
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Weather changes

Citat:
Ursprungligen postat av Agda Visa inlägg

De regn som kommit i norra Grekland förstör mer än de gör nytta,tyvärr. just nu kan jag se tunga regnmoln hänga över Pylos men det ser ut som det inte kommer till mig den här gången heller.
Beror väl på att det är häftiga regn och att jorden inte kan suga upp det som kommer. På några ställen runt Thessaloniki var det mer stilla regn som gjorde nytta för marken.

Klart att det är så att vädret är mer nyckfullt nu än tidigare. Jag upplevde en hel dag med skyfall på Ios i juni vilket är väldigt ovanligt. Det får man dock ta som turist och om vädret kan vi alla tycka men det är knappast någon som kan ordna det åt oss. Bara att göra det bästa av situationen och Grekland skulle behöva många dagar av stilla regn just nu.

Eva
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-08-06, 15:02
Agda Agda är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Ort: Mariestad
Inlägg: 703
Standard Sv: Weather changes

Man blir väldigt kluven, det behövs verkligen regn och samtidigt får det ju inte komma regn nu för då förstörs majsen och vindruvorna m m. Hur det än blir så är det "fel" för några. Jag vill gärna ha regn nu för mina grödor ser bedrövliga ut.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT