Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Aten, Pireus & Rafina

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-09-17, 21:33
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Athen i December?

Se under "Resa till Grekland" så finns en tråd sen någon dag tillbaks om "Aten mellan jul och nyår"....där finns fler svar från oss som varit i Aten i dec.
Vi bodde för någon månad sen vid Omonia och även i vintras, men om man inte känner till Aten så är det mycket bättre att bo nära Plaka/ Psirri/Syntagma.... Omonia är inte kul på kvällen och känns lite sjabbigt även om där i o f s finns helt OK hotel.
Vår favorit är helt klart Adonis i Plaka särskilt för det är så "mitt i"...

Lissi
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-12-28, 21:48
spagetti spagetti är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 81
Standard Sv: Athen i December?

Brrr, Vi har kallt i Aten nu men nät solen tittar fram värmer det lite.

Varför inte hyra in sig på min bäddsoffa ett par dagar i centrala Aten, ja det kan ses som en onaturlig invit men jag har bott här i nu snart 8 år och saknar faktiskt att prata lite svenska. det händer inte så ofta.

Jag bor mellan Viktoria och Attika Elektriko station om det passar. 6e våning och har en ny bäddsoffa till förfogande några nätter om det passar.

Jag kan även guida lite på centrala matställen givetvis och en upplevelse i Aten du inte hittar annars...

Michael
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT