Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-11-13, 13:56
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Längtar till "min" ö!

Jag har en hörna med grekisk kitsch här på mitt arbetsrum. Annars tycker jag det är svårt att enkelt hitta smakfulla föremål i Grekland. Förpackningar till kryddor, salt etc har jag men de står i lådor därhemma. Några inköpta grekiska keramikföremål som en enkel ljusstake från Sifnos, en oglaserad kruka från Kreta står uppe på ett skåp. Nu är jag dessutom lycklig ägare till en vällagrad Sifnosost som en grekisk vän tagit med från Aten för ett tag sedan.

Eva
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-11-13, 14:04
Athanasia Athanasia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Bandhagen
Inlägg: 2 732
Standard Sv: Längtar till "min" ö!

Har en smal liten vägg bredvid mitt "grekiska" fönster,Där hänger små keramiktavlor,en liten spegel och en bouzoki...Kul att titta på ibland tycker jag.De flesta bilderna har jag nog inom mig.Sätta på lite grekisk musik ,blunda och drömma,då är inte Grekland långt bort..
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-11-13, 14:24
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Längtar till "min" ö!

Jag har en Greklandshylla i köket:



(Nej, den lilla fyren är inte grekisk, den är göteborgsk)


...och en burk snäck- och sjöborreskal som jag snorklat ihop under åren:



Jag längtar till Karpathos sen flera veckor! När jag kom hem därifrån i juni och kollade igenom kameran kände jag att Nej, nu får jag göra uppehåll med Karpathos en säsong. Jag såg på bilderna att jag inte "såg" ön längre, jag hade blivit van och var inte uppmärksam.

Men sen kom Karpathos tillbaka - när jag var på Amorgos i september! Jag älskar Amorgos men insåg också att ÅH, jag vill ha Karpathos OCKSÅ. De är väldigt olika öar, erbjuder olika upplevelser - och jag vill ha båda

Så sen jag kom hem har jag längtat mest till Karpathos. Och gör fortfarande
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-12-29, 17:30
Amorgitis Amorgitis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Inlägg: 1
Standard Sv: Längtar till "min" ö!

Hi

I have been on both islands you are right both have his own carm, but I can not be without my big love "Amorgo"

Have you been on Amorgos this year? How has it been? Is they a lot of change???
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 01:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT