Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Om Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-02-15, 11:09
BOKAs avatar
BOKA BOKA är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2006
Ort: Borås
Inlägg: 344
Standard Sv: Resultat fototävlingen

STORT GRATTIS TILL ALLA VINNARNA.

Vår röst i kategorin glädje var den som nu blev tvåa. Det heter ju att den enda sanna glädjen är skadeglädjen och det kan väl tyckas stämma på den bilden.

Vi lyckades också träffa rätt med vår röst på bästa bild. Den är enligt vårt tycke out standing. Det fordras ju också en hel del tur att få ta en sådan ögonblicksbild.

Våra tre bidrag i årets tävling lyckades inte placera sig, men det får bli som Janne säger, vi får ladda om till årets tävling och hoppas på bättre tur eller ska vi säga bättre bilder.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-02-15, 12:45
Siri As avatar
Siri A Siri A är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2007
Inlägg: 1 648
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Nu är det så att jag har glömt bort vilka bilder jag röstade på. Tror inte att någon av dem kom bland de 10 bästa. Skulle man kunna lägga in en länk där man kan se alla bilder som var med i tävlingen igen?
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-02-15, 13:18
Zanéts avatar
Zanét Zanét är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2005
Ort: Öland/Nea Apollonia
Inlägg: 2 103
Standard Sv: Resultat fototävlingen

STORT GRATTIS ALLA VINNARE

Den bild jag röstade på i kategori Bästa bild/Bästa get seglade upp som vinnare och därmed har 2 av mina 3 röstningar fått topplacering

//Zanét
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-02-15, 14:22
babsans avatar
babsan babsan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Uddevalla
Inlägg: 475
Standard Sv: Resultat fototävlingen

GRATTIS ALLA
Barbro
Svara med citat
  #5  
Gammal 2008-02-15, 18:14
Ivis avatar
Ivi Ivi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Luleå
Inlägg: 1 036
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Mycket värdiga vinnare alla ettor! Ett stort grattis!

Alla tre var bland våra favoriter också Killen i kiosken röstade jag på, en toppenbild! Snacka om att göra det lätt för kunderna, HELA sortimentet måste ju vara framme

Ivi
Svara med citat
  #6  
Gammal 2008-02-15, 19:20
Puje Puje är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Inlägg: 2
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Hej!
Tack alla ni som röstat på min bild som "bästa bild". Tänk att geten i trädet vann! Vi var flera som fotade geten men ingen ställde sig på samma plats som jag. Jag såg att det kunde bli en bra bild därifrån.
Tack också till alla er som röstade på min "vardagsbild" som blev fyra. Vi råkade se grävmaskinen när vi passerade med hyrbilen. Det var en hisnande syn som var värd att stanna för och plåta. Nu längtar vi tillbaka till Kefalonia igen när man ser bilderna.
Grattis också till alla andra vinnare!
Många hälsningar från Åland genom Stefan Öhberg
Svara med citat
  #7  
Gammal 2008-02-15, 19:29
Riittas avatar
Riitta Riitta är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Uddevalla
Inlägg: 5 623
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Det var ju ett bra sätt och börja sitt medlemskap på Kalimera med och vinna och bli fyra på fototävlingenVälkommen och grattis igen

Riitta
Svara med citat
  #8  
Gammal 2008-02-15, 19:47
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 133
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Grattis alla vinnare!!!!!

Hade prickat in tvåan i kategorin "Glädje", i övrigt var jag ute och cyklade. Blev väldigt förvånad över vinnaren i "Bästa bild". När jag såg den i visningen, så kom jag att tänka på att jag knäppte en liknande bland Kretas berg. Givetvis var inte min lika bra, men jag förstår Stefan som stannade och knäppte. Man hisnar när man ser getternas balans.

Grattis än en gång! Nästa år så...

/Netwolf
Svara med citat
  #9  
Gammal 2008-02-15, 20:26
CarinaNs avatar
CarinaN CarinaN är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Kalmar
Inlägg: 805
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Grattis alla vinnare! Och grattis alla ni andra som placerade er bland de tio bästa! Fantastiska bilder i år!

Carina
Svara med citat
  #10  
Gammal 2008-02-15, 23:15
rvhs avatar
rvh rvh är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Malmö
Inlägg: 126
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Stort grattis till alla vinnarna!! Det är stort att vinna fototävligen på Kalimera!

Ingen av de bilder jag röstade på placerade sig vilket bara bekräftar att smaken är som baken.

Dock är jag oerhört stolt att ha ett foto med bland de 30. Det känns stort bara att placera sig bland dom 10.

Tyvärr hamnade inte den av mina egna bilder jag har störst känslor för bland dom 10 bästa. Det är bara att bita ihop och komma igen nästa år. Konkurransen är precis så stenhård som den ska vara!

Nu har jag i alla fall äntligen kunnat komplettera sommarens rese- och fotodagbok med alla foton och det känns jättebra.

En skrivbordsbakgrund kan jag också bjuda på ikväll. Inte någon "bästa bild" men jag hoppas en som får er att längta tillbaks till Grekland i alla fall. Jag längtar massor mest hela tiden!! Dagsturer till havs, inte minst ombord på Alexandros, är både min och Tims stora anledning till att åka tilbaks till Grekland! Följ bara länken här: http://d699529.u33.surftown.se/07062...andros1024.jpg

Ha en skön helg!

/Robban i Malmö
Svara med citat
  #11  
Gammal 2008-02-16, 00:28
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: Resultat fototävlingen

En stor applaus for
Kanonfotografene Stefan, Inkfish og Gun

Gratulerer så mye med flotte vinnerbilder

Kari
Svara med citat
  #12  
Gammal 2008-02-16, 09:10
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Speciellt Grattis till Inkfish. Övervägde faktiskt att rösta på den bilden för den är riktigt bra med en härlig glädje.

De andra bilderna är också fina. Glömde bort att rösta i kategorin bästa bild men getbilden var speciell. Rätt vanligt med klättrande getter på Kreta både här och där och tyvärr faller de ibland ner på vägen.

Eva
Svara med citat
  #13  
Gammal 2008-02-16, 11:15
karis avatar
kari kari är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 5 540
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Citat:
Ursprungligen postat av Eva L Visa inlägg
Speciellt Grattis till Inkfish. Övervägde faktiskt att rösta på den bilden för den är riktigt bra med en härlig glädje.
De andra bilderna är också fina. Glömde bort att rösta i kategorin bästa bild men getbilden var speciell. Eva
Jeg stemte også på GLEDE bildet til Inkfish
- synes det skilte seg ut blant mange fine, men det var også endel bilder som i m i n e øyne ikke viste det
j e g legger i "glede".

- jeg stemte heller ikke på "Beste bilde", Arne og jeg hadde hver vår favoritt, jeg skulle vurdere på nytt og glemte det til fristen var ute, men
- faktisk kom våre favoritter på 1 og 2.plass - Arne "vant"

I kategorien "Hverdag" (norsk) synes jeg det var s å mange herlige bilder
- selv om en del av dem for m e g var mer "Typisk Grekland" bilder, var det moro å se s å mange bilder som viste h v e r d a g e n
- jeg hadde også et hverdagsbilde, som jeg selv () hadde et lite håp om kunne bli plassert, men med s å mange og fine bidrag er det litt av et nåløye å komme igjennom!
- at jeg gjør et nytt forsøk neste år er sikkert, det gjør jeg fordi jeg er så glad i bilder og fordi det er moro å være med

Kari
Svara med citat
  #14  
Gammal 2008-02-16, 11:28
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Jag tyckte att den vardagsbild som jag röstade på var så speciell men den placerade sig inte. Det var en sån fin bild av en kvinna mitt i vardagsarbetet.
Även Elisabets bild var fin.

Eva
Svara med citat
  #15  
Gammal 2008-02-16, 12:02
BOKAs avatar
BOKA BOKA är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2006
Ort: Borås
Inlägg: 344
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Håller med thorhildur om att det skulle vara kul att veta var de egna bilderna hamnade. Men det kanske är för mycket jobb me det. Å andra sidan så måste ju alla rösterna vara räknade.
Svara med citat
  #16  
Gammal 2008-02-16, 12:14
Janets avatar
Janet Janet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 731
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Grattis alla fotografer, för att ni lyckats ta så himla många fina bilder. Det gäller inte bara de placerade (som givetvis får ett extra grattis) utan alla som ansträngt sig, skickat in bilder och därmed förgyller så många människors stund vid datorn.

Och rvh - din bild ligger på mitt skrivbord nu. Härlig känsla i den!
Svara med citat
  #17  
Gammal 2008-02-16, 15:54
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Tack för uppskattningen!

Härlige Kostas på bilden hade ett prestigefyllt tjänstemannajobb i Aten som han med vånda lät sig pensioneras från.

Men när man nu ser honom hemma på Amorgos, med sina getter eller när han bjuder runt sitt hemgjorda vin - då är han en man som verkligen utstrålar glädje. Han har gjort rätt val. Och vem skulle inte vilja tillbringa pensionen på Amorgos?

Nu ska jag maila bilden till honom och hans familj, hoppas han inte tycker illa vara trots att han ser mycket yngre ut i verkligheten än på bilden.

Grattis till alla andra som placerat sig och tack för härliga bilder! Jag saknade några av mina favoriter, t ex en bild av en jättefin farbror som äter sin lunch med en shoppingpåse på bordet - men smaken är olika. Den kom säkert elva
Svara med citat
  #18  
Gammal 2008-02-16, 16:15
Ivis avatar
Ivi Ivi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Luleå
Inlägg: 1 036
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Som vanligt är jag väldigt nyfiken på att veta vem som hade fotat min etta i kategorin "Bästa bild". Bilden hade nr 111 och föreställde en präst.
Har nog förkärlek för bilder med människor (och ibland getter ) i centrum! Hoppas fotografen vill/kan avslöja sig. Vill gärna veta också var bilden var tagen.

Ivi
Svara med citat
  #19  
Gammal 2008-02-16, 16:18
Marie_W Marie_W är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2006
Inlägg: 249
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Grattis ALLA vinnare!!

Jätte fina bilder!! Marie
Svara med citat
  #20  
Gammal 2008-02-17, 21:24
Annkis avatar
Annki Annki är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 198
Standard Sv: Resultat fototävlingen

Citat:
Ursprungligen postat av Ivi Visa inlägg
Som vanligt är jag väldigt nyfiken på att veta vem som hade fotat min etta i kategorin "Bästa bild". Bilden hade nr 111 och föreställde en präst.
Hoppas fotografen vill/kan avslöja sig. Vill gärna veta också var bilden var tagen.
Det är nog "min präst" som du syftar på. Vi stötte på honom i sommras i klostret Ag. Pandeleimon på Tilos. Jag var bara tvungen att fråga honom om jag fick ta att kort där han satt på en bänk vid ingången till klostret. Han finns även med på en av bilderna i mitt resebrev från Tilos 2007.
Tyvärr fick han ju ingen placering i tävlingen, min man däremot kom på 9:e plats med det gamla paret han fotograferade i Livadia en tidig söndagsmorgon då de var på väg till kyrkan. De hade säkert ett långt och strävsamt liv bakom sig, men såg ändå nästan nyförälskade ut där de kom arm i arm.
Visst känner man att man skulle vilja veta mer om historien bakom alla fina bilder som skickats in? Men oj, vad mänga berättelser det skulle bli!
Tack i alla fall Ivi för att du röstade på min bild, det känns nästan som en liten vinst!

Ann-Kristin
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT