![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lidl ligger i Agii Apostoli, man tar bussen som går in till Chania och går av vid stoppet ca 200 m innan Lidl.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Har även läst på andra ställen att man rekommenderar två andra supermarkets; INKA & Marinopoulos, finns de i AM eller Platania? |
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Malin |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Nej jag hoppas INTE att det öppnar i år eller något annnat år. Tycker inte om Lidl, handlar mycket hellre på INKA när jag är på semester i Platanias!
Är det någon som vet hur mycket man tjänar på att handla sin frukostmat på Lidl kontra INKA, skulle va roligt att veta vilka summor vi talar om här när vi pratar om att själva resan till Kreta går på några tusenlappar. Längtar dit ska åka i september ![]() Citat:
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Helt enig med Lotti,om det med Lidl, men jeg liker best å handle på Atlas i Agia Marina.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Jag undrar vad det är för skillnad på Inka och Lidl? Är inte båda stora kedjebutiker?
// Helén |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Jag upplever att prisnivån legat ganska stilla under flera år, efter införandet av euro.
Som en liten tillbaka blick kan nämnas 1995 när jag första gången besökte Chania kusten. Då vill jag minnas att resekassan låg på 8000kr/två pers/14 dagar. Vi fick jobba hårt för att göra slut på pengarna. Min dåvarande sambo, nuvarande fru handlade handgjorda läderprodukter såsom handväskor, pånböcker och sandaler. Vi åt och drack det vi ville, ändå räckte pengarna gott och väl. Det blev dyrt i samband med införandet av euro. För grekerna blev det en markant skilnad. Vi hörde talas om en prisökning med 30% i ettt slag i och med euron. Dock så har vi märkt att priserna de två, tre sista åren gått upp. Men det är fortfarande billigare än hemma. Det som är annorlunda mot hur vi lever till vardags är att vi inte brukar gå ut och äta lunch och middag i 14 dagar hemma.Men är det semester så är det. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Åker också till AM i juni. Har du varit där förut? Första ggn för oss. Jag har stora förväntningar...
![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Vi var i AM för två veckor sedan och ett flertal av restauranägarna som vi pratade med hade sänkt prisen sedan senaste år pga det allmänna ekonomiska läget. Det finns INKA i både AM och Platanias.
Hälsningar Benna |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Lidl kommer förmodligen inte att öppna i Platanias. Hela vintern har den byggnaden stått till försäljning, tyvärr.
Annars ligger nog priserna lika vad gäller INKA och Marinopoulos, eller Carrefour som det nu heter. Tycker nog att det blivit lite höga priser i övrigt. ![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Första resan till AM för oss också (och Kreta för den delen). Nu bara 27 dgr kvar! ![]() |
![]() |
|
|