Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2008-04-13, 19:57
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Ö-luffning första gången

De flesta skulle nog välja två öar + ett par dagar i Aten, men tre är också fullt möjligt, men då går det ju mer tid till att packa väskan, vänta på båtar, resa och leta boende.

Jag tror att Sifnos, Serifos och Milos är en jättebra kombination, även om jag bara varit på Sifnos.
Däremot har jag svårt att tro att det skulle vara svårt att kombinera någon av dem med Folegandros. I höstas gick det i alla fall en hel del båtar mellan de öarna, så känner ni för Folegandros så välj den i stället för till exempel Sifnos eller Serifos.

Det är inga problem att hitta boende i september. Räkna med från 25 euro per rum för de enklaste pensionaten och mer ju högre standard ni vill ha.

Möjligen... är kvällslivet roligare för dottern (och kanske även för dig?) på öar som Naxos och Paros. Men det beror naturligtvis helt på vad ni vill göra på kvällarna.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT