Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2005-08-23, 01:01
Calle Calle är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 292
Standard Sv: Chania eller Rethymnon?

Citat:
Ursprungligen postat av Stina
Jag skulle absolut välja Chania!
Det är en riktig grekisk stad med massor av sevärdheter.
Och det är inte Rethymno??!! Är Fortezza bara en gammal stenhög?! Och alla minareter samt byggnader från venetianska samt turk-tiden!

Citat:
Ursprungligen postat av Stina
Vi var även i Rethymno, men där var turismen så påtaglig, allt kändes så koncentrerat och man fick inte den riktiga myskänslan.
Hamnpromenaden var trång och kantad av stora matskyltar med bilder på alla maträtter samt inkastare som vi upplevde som ännu jobbigare än de i Chania.
Well! Vilka hamnpromenader är inte kantade av skyltar, stränderna av solstolar etc på dom populäraste turistorterna?!
Tips, Skippa hamnpromenaden (samt Venetianska hamnen) nästa gång i Rethymno så hittar ni myskänslan nere i de gamla gränderna i gamla stan, med billiga meze-restauranger dit grekerna går, kom inte för tidigt eftersom det brukar vara fullpackat på dessa restauranger redan vid halv tolv på kvällen! Var beredd på att betala (för två pers) 15 Euro för en tre timmars sittning inkl ett kilo lokalt vin.
Kan även rekommendera den dygnet-runt-öppna restaurangen Samaria som ligger just på strandpromenaden, öppet även i december och hela vintern, inga inkastare ens sommartid utan bara bra mat till nästan inga pengar alls!!

Calle!! (som naturligtvis tycker fördel Rethymno eftersom vi försöker att leva och bo här!)

Senast redigerad av Calle den 2005-08-23 klockan 01:24.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2005-08-23, 08:49
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Chania eller Rethymnon?

Jag har ju redan sagt vad jag tycker men vill bara understryka att jag håller med i det Calle säger. Båda städerna är turistifierade och kommersialiserade. De gamla vackra hamnkvarteren är inte mysiga längre - men i R upplevde jag det mindre påträngade. Där hittade jag guldklimpar mitt i eländet, vilket jag inte gjorde i C. Det gamla hamnområdet är inte lika förstört i R som i C - och R har det fantastiska fortet där man fortfarande känner den historiska doften av de människor som en gång strävade där.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2005-08-23, 09:13
Gita Gita är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Järfälla
Inlägg: 1 429
Standard Sv: Chania eller Rethymnon?

Jag känner igen det här, känslorna svallar, då vi försvarar våra grekiska pärlor som vi känner så mycket för! (Risken finns att det blir lite väckelsemöte över det hela) Vi har upplevt underbara saker som vi vill förmedla till andra. Men innan blodvite uppstår, så skulle jag säga till Karin att jag tror att vilket du än väljer, C eller R, så kommer du inte välja någon nitlott. Du kommer till Grekland! Du kommer att bli glad och utvilad och inspirerad och du kommer att hitta både positiva och negativa saker. Du väljer ju inte mellan blodpudding och oxfile, utan två härliga grekiska städer!

Eller hur - ni andra? Inte kan man väl säga att någon av städerna är bara skit? Näää...
Svara med citat
  #4  
Gammal 2005-08-23, 09:17
Athanasia Athanasia är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Bandhagen
Inlägg: 2 732
Standard Sv: Chania eller Rethymnon?

Rätt Gita!!Det är väl det vi har gemensamt här på Kalimera:Grekland!!!!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT