Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-12-11, 09:45
monica monica är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: stockholm
Inlägg: 930
Standard Sv: Oroligt i Grekland

Igår var jag ner till Athen en sväng för att gå till ögonläkaren på IKA

Blev alldeles chockad av all förstörelse av byggnader och affärer, utbrända småbutiker där en av ägarna stod utanför och bara grät, nya fönster sattes in och många privata ägare till butikerna sover i affären för att förebygga och skydda sina egendomar.
Det är inte bara förstörele och utbrända lokaler, innan har plundrare varit där och roffat åt sig, alltså tar man tillfället i akt att sko sig på allt elände som just nu händer.

Min man var med och eftersom vi var lite tidiga för läkarbesöket tog vi en kaffe på Goodys, även där byttes fönster och personalen berättade att de är rädda för att jobba på kvällen. Jag vet att folk är frustrerade för det som just nu händer i Grekland, både med pojken som blev skjuten och hur politiker inte gör mycket för de som redan är lågt ner på löneskalan och pensioner, men att utsätta sina landsmän för förstörelse och skrämma skiten ur vanliga privatmänniskor dår tycker jag gränsen går.

Ockupera universitet, gå ut i fredliga demonstrationer, gör andra saker som inte skadar
sitt eget folk.

När vi var på väg hem från Athen hörde vi på radion att de hade stängt av den gata som min läkare fanns på. För att på samma gata fanns en stor polisstation där flera stora polisbussar började samlas när vi tog oss till tunnelbanan.

Även i min stad har varit uppror, en bank har eldhärjats och några butiker har blivit sönderslagna, men långt ifrånd det jag såg i Athen.

Barnen har inte haft någon skola på hela veckan, och just nu kommer min son hem och säger att skolan är stängd idag och imorgon oxå. Jag låter inte barnen gå ut på kvällen för jag är rädd för gängen som drar omkring och gapar och skriker och ställer till på kvällarna.

Vi bor precis i utkanten av stan och vi märker inte så mycket av det som händer uppe i stan, men oroligt är det.

Monica
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-12-11, 10:09
Ivis avatar
Ivi Ivi är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Luleå
Inlägg: 1 036
Standard Sv: Oroligt i Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av monica Visa inlägg
...men att utsätta sina landsmän för förstörelse och skrämma skiten ur vanliga privatmänniskor dår tycker jag gränsen går.

Ockupera universitet, gå ut i fredliga demonstrationer, gör andra saker som inte skadar
sitt eget folk.

Monica
Precis så här känner jag också! Tack, Monica för dessa kloka ord!

Ivi
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-12-11, 10:24
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: Oroligt i Grekland

Ja, Monica och Ivi, det var kloka ord! Så är vi nog många som känner, precis så!
Man blir så ledsen, och bekymrad, när man ser dessa helt förfärliga bilder.
Stackars, stackars alla oskyldiga offer i dessa dagar - vi känner mycket starkt med alla drabbade!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT