Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Off Topic > Hemelektronik

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #3  
Gammal 2009-11-09, 14:17
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: E-mail för dumbommar

Inte för att jag har så mycket, men det jag har vill jag ha kvar...menar du att dom kommer åt ens bankkoder om man aldrig ens har handlat per e- ?

Hur är det med säkerheten om man har datorbank-vad det nu heter?? Har inte hört något om detta på länge. Tänkte ordna det vid nästa besök i Sverige.

Vi har våra pensioner via svensk bank och använder oss av telefonbanken hittills. Det går ju fint att flytta pengar runt till olika konton, och en automatisk hyresbetalning har vi också kvar i Sverige, via samma bank, till ett förråd som används av både oss och de sverigebosatta barnen.

Det som är knöligt är när våra bankkort måste förnyas. Banken skickar dem inte utomlands, utan vår dotter får dem från banken och vidarebefordrar dem efter inkodning.

Lite trassligt men vi finner inga fördelar med att låta pensionen gå direkt till en grekisk bank. Nån som har erfarenhet av detta och har hittat det optimala sättet?
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT