Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-05-01, 19:55
Ainas avatar
Aina Aina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Huddinge
Inlägg: 844
Standard Sv: Rätt klädsel på taverna ?

Haha, har detta ämne återuppväckts!
Häromdagen tänkte jag faktiskt att snart blir det varmt och då blir jag av naturen snygg och välklädd igen. Till skillnad mot mitt rugguggle-jag som varat hela långa vintern.
Men i sommar blir det båtluff och jag har lovat mig själv minimalt med packning. Någon galastass kommer definitivt inte att packas ned. Två par skor, en shortskjol (fjällräven - mitt favoritplagg på resa), ett par fjällräven med avtagbara ben (bra i kloster då det ska vara påklätt och de blir shorts med påtagbara ben...), en kjol och en klänning till fint? Några linnen. En sarong. Så mycket mer tänkte jag nog inte ha.
Får väl se när det är dags att packa!

Aina
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-05-01, 21:24
Paittas Paittas är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Skellefteå
Inlägg: 114
Standard Sv: Rätt klädsel på taverna ?

Citat "Men i sommar blir det båtluff och jag har lovat mig själv minimalt med packning".

Tillhör kategorin "hel och ren" och reser " minimalt med packning " och brukar inte ha bekymmer med servicen på tavernorna i grekiska ö-världen.
Kanske " Som man ropar i skogen får man svar"?
(Tillför egentligen inget nytt i debatten men kunde inte låta bli).


// Paittas

Senast redigerad av Paittas den 2010-05-01 klockan 22:01.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-09-07, 17:25
Nektarias avatar
Nektaria Nektaria är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Ort: Bandhagen
Inlägg: 769
Standard Sv: Rätt klädsel på taverna ?

Den här tråden har ju blivit en gedigen rulle och här kommer kanske det sista inlägget - vem vet?

Ja, nu har vi precis kommit hem från tre underbara veckor på Kreta och i Georgioupoli. Det har varit varmt, mycket varmt, och jag har en liten ovetenskaplig rapport angående grekers klädsel på tavernor, där det i denna trådens begynnelse påstods att grekerna aldrig bär shorts när de går på taverna.

Detta är kanske ett trendbrott eller bara praktiskt, men det var faktiskt fler greker med shorts än med långbyxor! Det var ungefär 50/50 mellan turister och greker. Det kan jag absolut påstå efter 3 veckors middagar på olika tavernor. Det är intressant, för tidigare upplevde jag att grekerna i Geo klädde upp sig mer för att gå ut och äta. Damerna är lika eleganta som tidigare. Kanske tar herrarna efter turisterna?
Kanske är det värmen? Nästa år får jag kanske gå runt och fråga.

Aha, nu vet jag! De förut så hårda stolarna har fått mjuka dynor

Hälsningar från en pigg och utvilad Lena
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT