Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Kalimeras hörna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-09-03, 20:07
dettiss avatar
dettis dettis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2008
Ort: Kreta/ Norrköping
Inlägg: 105
Standard Sv: Dag 9. Kos. Antimachia. Plaka. Kardamena. Hippocrates.

Vi hade fått tips om ett ställe där man har byggt upp ett autentiskt grekisk hem från antiken. Så som man tror att ett hem såg ut. Det heter Hippocrates Garden, och ligger i vad man även under antiken skulle beteckna som ödemarken.

hej
Vårt hus i Kontomari är byggt i den stilen och på det sättet, väldigt likt både ute och inne faktiskt.

mvh
dettis
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-09-03, 22:00
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Dag 9. Kos. Antimachia. Plaka. Kardamena. Hippocrates.

Veldig kjekt å lese om Kos, som var den andre greske øya jeg besøkte som pur ungdom en gang på 80-tallet Er nysgjerrig på selve Kos by, husker den egentlig som ganske usjarmerende, men kanskje jeg husker feil?
Og takk for bildene fra Hippocrates Garden, der kunne jeg svært gjerne tenkt meg å dra.

Påfuglen ja, alle kjenner kanskje ikke mytologien omkring denne flotte fuglen: Argos var en gigant med hundre øyne. Han hadde alltid minst ett våkent øye, og derfra har vi uttrykket Argusøyne. Argos var gudinnen Heras tjener, og da han ble drept, sørget hun for at øynene hans ble bevart for evig tid, i påfuglens fjærdrakt.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-09-04, 07:33
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 221
Standard Sv: Dag 9. Kos. Antimachia. Plaka. Kardamena. Hippocrates.

Citat:
Ursprungligen postat av dettis Visa inlägg
Vårt hus i Kontomari är byggt i den stilen och på det sättet, väldigt likt både ute och inne faktiskt.
Då bor ni bra, för husen var mycket fina, både ute och inne. Grattis!

Citat:
Ursprungligen postat av Admirala Visa inlägg
Veldig kjekt å lese om Kos, som var den andre greske øya jeg besøkte som pur ungdom en gang på 80-tallet Er nysgjerrig på selve Kos by, husker den egentlig som ganske usjarmerende, men kanskje jeg husker feil? Og takk for bildene fra Hippocrates Garden, der kunne jeg svært gjerne tenkt meg å dra.
Vi har inte varit så mycket i stan under dagtid, ska se oss omkring noga på imorgon. Vi gillar det vi har sett på kvällen. När vi gick hem igår kväll pratade vi mest om hur fin staden är. Vi har ätit på tre tavernor, på alla tre har vi ätit mycket god "riktig" grekisk mat. Jag ska skriva mer om staden senare.

Hippocrates har hemsida.

Citat:
Ursprungligen postat av Masse Visa inlägg
Nu är det dags igen! "Kos är väl mest en party-ö med en massa hålligång" - tänkte jag. Nu har jag åter fått erfara hur fel jag kan ha.
Här är hur lugnt som helst. Har knappt sett några ungdomar, än mindre hört något dunka-dunka. Kanske beror på att skolorna har börjat.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-09-08, 11:20
91ans avatar
91an 91an är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Asmundtorp
Inlägg: 48
Standard Sv: Dag 9. Kos. Antimachia. Plaka. Kardamena. Hippocrates.

Var ligger huset Hippocrates Garden? Vi trodde vi sett alla vägar och gator på Kos, men detta har vi missat. Vi åker på fredag, så då har vi ett mål, leta upp detta hus.
Var du inte i Kefalos? Byn längst ner i söder. Här tillbringar vi några veckor varje år. Det har blivit som ett andra hem för oss. Det är ytterst sällan som man springer på några svenskar här. Det är mest engelska turister här.
Men vi har fått många vänner genom åren här, både engelska och grekiska. Vi var här första gången -95 och sen har vi varit här nästan varje år. På fredag bär det av igen, det blir vår 15de resa till Kos/Kefalos.
Våra engelska vänner har blivit många. På fredag vet vi att 26 engelska vänner sitter och väntar på oss i en bar i Kefalos.
Jag tror att jag får skriva lite om Kefalos när vi kommer hem, för detta är vårt paradis på jorden.
Ha en fortsatt trevlig resa, en "vacker" dag kanske vi springer på varandra. /91an
Svara med citat
  #5  
Gammal 2010-09-08, 15:48
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Dag 9. Kos. Antimachia. Plaka. Kardamena. Hippocrates.

MEN! Nu får jag väl skämmas...jag har inte sett NÅGOT ALLS av det du beskriver!
Vink-Vink tillbaka förresten.
Av något skäl har Kos förefallit somnågot av en station bara, man åker till flyget, man har ärenden i stan. Min kompis Eva har sagt många gånger att det finns mycket att se och göra på Kos . Jag ska definitivt bättra mig och göra dagsturer så snart jag kan. Hjälm på, moppe, iväg!
Svara med citat
  #6  
Gammal 2010-09-09, 07:49
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 221
Standard Sv: Dag 9. Kos. Antimachia. Plaka. Kardamena. Hippocrates.

Citat:
Ursprungligen postat av 91an Visa inlägg
Var ligger huset Hippocrates Garden? Vi trodde vi sett alla vägar och gator på Kos, men detta har vi missat. Vi åker på fredag, så då har vi ett mål, leta upp detta hus.
Det ligger väster om Mastichari, efter elverket.

Citat:
Var du inte i Kefalos? Byn längst ner i söder.
Självklart var vi där, vi var överallt på Kos.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT