#1
|
||||
|
||||
Laptop med
Har tänkt och ta med mig min laptop i november till olivplockningsresan.
Vad krävs för att kunna använda den Går det var som helst? Har tänkt och bo på Amaryllis i Pigadia, så det är ju inte i ödemarken precis Riitta |
#2
|
|||
|
|||
Sv: Laptop med
....dom har kanske WiFi, eller en l Internet-sändare/mottagare som räcker runt hotellet och som laptopen hittar om den i sin tur har en sån manick..... Det kanske framgår av hotellets hemsida, om dom har nån?? Det brukar vara ett av försäljningsargumenten. Kallas också hot-spot, har jag för mej.... eller trådlöst Internet.
|
#3
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Dom har ju datorer själva, så då kanske min också funkar
Riitta |
#4
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
En snabbkontroll i området giva vid handen att det finnes gott om Hotel i området som erbjuda Wlan.(Trådlöst nätverk) Alternativet är ju att du på ditt Hotel ber att få låna nätverkskabeln då och då.
Det ska alltså icke vara något problem med att komma ut på nätet i byn du bor. Lägg därtill att det alltsomoftast finnes trådlösa oskyddade nätverk varhelst man i övärlden vistas. Detta till glädje för alla turister med laptop. Arne |
#5
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Det blir säkert bra Kanske jag kan skriva lite små rapporter här på kalimera om hur det går med plockningen
Riitta |
#6
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Citat:
MVH zakka |
#7
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Citat:
Ha en trevlig resa! Mats |
#8
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Elias berättade att kommunen fixat trådlöst internet i stan, så att man ska kunna sitta lite varstans. Jag testade inte så jag vet inte om det fungerar. Vi hade trådlöst hos Elias.
|
#9
|
|||
|
|||
Sv: Laptop med
Kafeen Agnadi har også gratis trådløst internet (med bra hastighet).
Den ligger ved hjørnet der veien langs havet møter veien fra gata over, ved havnen. Og har åpent hele året. (Be også Kostas i baren om cappuchino-shots - kjempegode!!) |
#10
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
När jag berättade för dottern att jag skall ha min laptop med, så sade hon att det är jättedyrt att använda det utomlands Vad är det som gäller?
Jag trodde i min enfald att man betalar sin avgift som vanligt Det får nog bli internetkafe i stället Riitta |
#11
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Nejdå, det är bara om du surfar via mobilt bredband som det blir dyrt. Via trådlöst nätverk, wlan, kan det vara helt gratis eller kosta en drink om det är ett kafé som tillhandahåller det.
Har du trådlöst nätverk hemma så bör det bara vara att ta med lap topen. Arne är virtuos på detta. |
#12
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Leif säger att vi har mobilt bredband, då är det väl kört
Riitta |
#13
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Begreppsförvirring synes råda.
Om man till övärlden far och i sin laptop har ett trådlöst nätverkskortkort då är det bara att kolla in närmaste accesspunkt. Finnes där oskyddade accesspunkter är det bara att gratis ansluta. Är det fråga om skyddade wlan, då är det precis som Inkfish skriver oftast så att man stegar in på serveringen och ber om något att dricka, så får man koden till wlan-accessen gratis. Att ta med en "Dongel" alltså ett modem anslutet till datorn, det blir en fruktansvärt dyr uppkoppling utomlands. Då får man betala så kallad roomingavgift. Väldigt dyr. Skulle jag använda min "Tre-dongel" i Grekland, då kostar det 2€ per MB. Alltså, för att kolla in Aftonbladets hemsida skulle det kosta 60 SEK!!!! Det inbyggda trådlösa nätverkskortet snokar alltid på eget bevåg upp alla tillgängliga wlan så fort datorn startas. Då kan man i den listan som kommer upp se alla tillgängliga wlan, samt om de är skyddade av lösenord eller ej. Manuellt kan man också starta sökningen. "Start- Inställningar-Nätverksanslutningar". Klicka på Trådlös nätverksanslutning. Då kommer det efter autosökning upp en lista på tillgängliga wlan. Arne Överårigt datafreak |
#14
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Tack Arne att du försöker och hjälpa en dumhuvud, men förstår nu att det blir internetkafe
Riitta |
#15
|
||||
|
||||
Sv: Laptop med
Precis som du beskriver funkar min iphone, Arne. Åker jag utomlands kam jag se till att ha dataroamingen avstängd. Då kan jag bara surfa via wifi.
Tidigare i år införde operatörerna spärrar som slår till om något klickar så att man ändå lyckas använda datatrafiken. Tror spärren är vid 620 kr hos min operatör. En iphonesurfare i min omgivning lyckades surfa upp 3500 spänn under em semestervecka i Italien - enbart genom att kolla svenska nyheter då och då. Han blev mycket tacksam när jag i detalj visade honom hur wifi fungerar när han nyligen skulle till Spanien Senast redigerad av inkfish den 2010-10-23 klockan 15:09. |
|
|