Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2010-12-29, 14:29
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Olivlunden

Vad trevligt att läsa om olivlundenprojektet. Läste om det för flera år sedan och har då och då undrat över hur det gått. Låter som ett bra alternativ för den som vill bosätta sig i Grekland och har ekonomiska möjligheter.

Eva
Svara med citat
  #2  
Gammal 2010-12-29, 16:22
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Olivlunden

Det ser veldig fint ut, det er jeg enig i!

Men, hiver sikkert ut en brannfakkel her, men for meg blir det helt feil å bosette meg i Hellas eller et annet land og ha andre nordmenn (eller i Olivlundens tilfelle: svensker) som naboer. En del av gleden med å ha et hjem i Hellas er for meg nettopp alle mine greske naboer, det gjør at jeg føler meg som en del av et gresk fellesskap, og at jeg lever i en helgresk kultur - og det var jo nettopp det greske som gjorde at jeg kjøpte leilighet akkurat her.

Jeg ser på Nafplios naboby, Tolo, hvor det bor endel engelskmenn. De har skapt sin egen koloni, og mange av dem kjenner knapt grekere, har ingen omgang med grekere, kan ikke gresk osv. De vil sikkert ha det slik, men for meg er slikt liv i et fremmed land utenkelig. Nå er tre - fire svenske familier knapt en koloni , men dog allikevel... Det finnes en enorm mengde fine hus i Hellas hvor man kan være omgitt av greske naboer også

Vel, dette er min mening, andre har selvsagt like mye rett til sin. Men vi kan jo lufte dem her, eller hva?
Svara med citat
  #3  
Gammal 2010-12-29, 18:41
Wardakiss avatar
Wardakis Wardakis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Gävle
Inlägg: 1 338
Standard Sv: Olivlunden

Var läser du om det? Här på Kalimera eller???
Gunilla
Svara med citat
  #4  
Gammal 2010-12-29, 19:27
Yannas avatar
Yanna Yanna är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2007
Ort: Rethymno, Kreta
Inlägg: 1 846
Standard Sv: Olivlunden

Jag blev också intr. av detta och googlade lite.
Jag hittade denna hemsida:
http://www.olivlund.com/

Men jag hittade också denna spännande hemsida där jag nu läst hela bloggen. Där står också om att dom besökt Olivlund nu i oktober i år.
Dom hyr ut studios och man kan komma dit och plocka oliver också.
http://www.villaolivia.net/page14.php?post=96

Senast redigerad av Yanna den 2010-12-29 klockan 19:43.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2010-12-30, 06:48
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Olivlunden

På Kalimeras förstasida finns det information under rubriken köpa hus på Peleponessos.

Eva
Svara med citat
  #6  
Gammal 2010-12-30, 08:50
Inger Inger är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Bjursås Falun
Inlägg: 378
Standard Sv: Olivlunden

Vi var på Villaolivia första veckan i dec, kan verkligen rekomenderas. Vi både skördade oljeoliver och plockade Kalamata oliver. Boendet var fantastiskt, mitt i olivlunden.
Svara med citat
  #7  
Gammal 2010-12-30, 10:14
anneli56s avatar
anneli56 anneli56 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2006
Ort: vounaria/Peloponnesos
Inlägg: 1 150
Standard Sv: Olivlunden

Jag håller med Admirala angående "koloniboende" Här nere har det också bildats många sk kolonier bland både engelsmän och svenskar ,för mig gäller det också att bli vän med greker och det äkta grekiska livet samt lära mig språket i det landet jag är.
Jag har ju fått anpassa mig till det svenska livet och lära mig språket när jag som liten var tvungen att följa föräldrarna till Sverige.
VillaOlivia är våra grannar här kan rekommendera varmt
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT