![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Janéric, du lär få laga maten själv om din kombinationsmaskin läser detta...
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Kan rekommendera ett bra hotel i Pireus, det heter Anita argo hotel. Du kan hitta det om du googlar på det namnet. Vi bodde där en natt förra sommaren och det var helt ok, rent och alldeles nyrenoverat. Man får köpa till frukost och det kostar 8€ per person. Kollade priset en natt nu i maj på deras hemsida o det kostade 40€för ett dubbelrum.
Vi kom med nattbåten från Naxos och de stod o väntade på oss vid båten, det ingick i hotellpriset. Säkert kan de köra er ner till båten om ni frågar. Buss 96 från flygplatsen stannar alldeles i närheten av hotellet. Kicki |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Tack för tipset. Jag avskyr Pireus och är måttligt road av Aten men om hotellet väntar vid båten kanske jag kan tänka mig att åka därifrån igen vid en framtida ö-luff.
Eva |
#4
|
|||
|
|||
![]()
tusen tack för informativa svar!
Så om jag förstått det rätt så är det Pireus hamnen heter där alla båtar utgår från? Och det bästa är att gå till en turistbyrå och boka båtbiljett? Är det svårt att hitta båtarna i hamnen eller fungerar det bra med att fråga runt? /Ellen |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Det finns flera olika hamnar i närheten av Athen, så det beror på vilka öar man har tänkt sig att åka till. Från Piraeus går en mängd olika båtar, t ex till Kykladerna, Kreta och mer nära öar. Ta flygbussen eller tunnelbanan till hamnen, där finns fullt med biljettkontor där man kan köpa biljetter till den båt man vill åka med. Hamnen är jättestor, så fråga på biljettkontoret varifrån båten går. Det finns en gratisbuss som kör ut passagerare med biljett till båtarna långt bort från den centrala hamnen.
Ofta kan man gå ombord på båtarna en eller ett par timmar innan avgång, det kan vara bra att vara ute i god tid om man t ex vill ha en bra plats på däck. Biljetter finns i olika prisklasser, från turist (på däck eller i cafeterian), till flygstol till första klass. Snabbåtar är ungefär dubbelt så dyra som de lite långsammare färjorna. Om man vet från vilken ö man ska åka tillbaks till Athen på hemvägen är mitt tips att man köper sin biljett redan i början av resan så att man är säker på att få den biljett man vill ha. Lycka till med båtluffen! Våga |
![]() |
|
|