![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Ja jag är ju en Kretafantast men nu ska vi dra iväg en vecka till Rhodos och det känns jättespännande. Var där för 28 år sen och då i Rhodos stad, nu ska vi till västkusten (Tholos ). Inte planerat på något vis men vädret verkar ju lite vanskligt sista veckan nu i Juli gär hemma. Nu vet vi att vi får det hett
![]() ![]() ![]() /Kerstin ![]() ![]() |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Jag har varit på lite över 40 öar, men Kreta gillar jag inte så mycket.
Turistghetton passar inte för mig, det vet jag. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Men att kalla hela Kreta för "turistgetto" kan Du väl ändå inte mena...Har Du varit på västra Kreta mellan Chania och Platanias/Maleme enbart så är det ju väldigt mycket turister där men Kreta är en otroligt vacker och fin ö, med hur många byar som helst att vara tämligen ensamma i som turister. Även nära de turisttäta chartermålen kan man hitta fina orörda platser, det gäller bara att ta sig lite bortom de största stråken.
Lissi |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Den värsta turistghetto jag har besökt är Rhodos stad (en gång för 2 år sedan i oktober, en sista minuten 200 euros resa). Vist finns det på andra ställen också men har lyckats undvika dem under de senaste 21 år som jag har tillbringat min sommar semester i Grekland.
|
#5
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Om man vill ta en tur till Tilos, Symi, Kastelorizo är Rodos town det bästa alternativet att bo. |
![]() |
|
|