![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Tack för "Sveriges Ornitologiska förening". Det är en mycket intressant och omfattande hemsida. Man skulle nämligen tro att fågeljagandet sker på dagtid, men kanske de nattliga skottlossningen är för att stressa fåglarna och hindra dem från att vila. Men vilken skada kan fåglar göra på druvorna ..? De kan väl knappast äta dem alla. (Översatt från danska till svenska av larvih i samarbete med Google Translate) ![]() |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Fåglar skjuts för nöjes skull, inte bara på Santorini, det förekommer på de flesta öar, och är säkert lika vanligt på fastlandet också. Ett undantag är Tilos där all jakt är förbjuden. Tack för det!
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Detta nattliga pangandet låter ju inte direkt som de vapen dom använder vid fågeljakten - snarare som någon sorts knallskott i mina öron! Och, som sagt, att skjuta fågel kl. 02.00 i det grekiska nattmörkret förefaller svårt. -Har smällarna alls med fåglar att göra är det kanske, som Larvih skriver, någonting avsett att skrämmas med??
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Här på Kreta startar harjakten varje år i månadsskiftet september- oktober (ungefär samtidigt med älgjakten i Norrland). På våra morgonpromenader vid gryningstid träffar vi oftast lördag- och söndagmornar jägare med hundar. Ibland smäller det även nattetid. Då kan jakten ske i ljus från bilar. Det är knappast troligt att det är jakt på fåglar nattetid!
|
![]() |
|
|