![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Hej Pelagia!
Kan berätta att Taverna Platia inte finns kvar men däremot har Fotis en ny taverna som heter Sergiani. Mycket god mat och ouzon sparar han inte på ![]() /Kerstin |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Ja Eva det kan jag. Det är ett riktigt fint hotell, öppnade nu i mitten av juli. Vi blev visade runt och det håller mkt hög klass. I källarvåningen är det spa-del, med två stora sparum. Det går att hyra dessa även om man bor på deras andra hotell. Där finns bubbelpool, bastu mm. Ett fint gym , skönhetssalong, souvenirbutik.
Det standardrum vi blev visade var stort o rymligt, se bilder på hemsidan. Toalettstolen var high tech, olika spolning beroende på om man är man, kvinna eller barn. Bara att trycka på en knapp beroende på vad man gjort. Lite i överkant, men tilltalar säkert en del. Fin pool o restaurng på taket, se bilder. I receptionen så fanns kvällstid en svensk kvinna, Agneta, som bott på Naxos i många år. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ser ju verkligen fint ut på hemsidan. Ett par-tre nätter där skulle inte vara helt fel. Mer tillåter nog inte plånboken. Jag brukar ofta bo på ganska enkla ställen men med ökad ålder har jag allt svårare med de hårda sångar som tyvärr finns på de flesta boenden där jag brukar hamna. Årets resa inget undantag men den trevliga städerskan bäddade med täcken under lakanet så sen blev det hanterbart.
Eva |
![]() |
|
|