![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Jag flyttade från Stockholm för tre år sedan (herregud vad tiden går fort) så jag är inte up to date med restaurangerna längre. De sist åren i Stockholm gick vi ofta till Esperia på Sankt Paulsgatan 17 (Södermalm). Då tyckte väldigt mycket om deras mat, men som sagt, hur det är idag vet jag inte. Faros och Dionysos var också bra, då. De ligger också på Söder. Men ska ni äta riktigt god grekisk mat är det nog bäst att ni lagar den själv. ![]() |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Hej Janne!
Visst gör man bäst grekisk mat hemma, men i bland är det kul att komma ut lite och bli serverad, Elias på Södermannagatan har fått bra kritik här på Kalimera med grekisk husmanskost, det är vad vi är ute efter. Sedan får det gärna vara liveuppträdande så gubben känner sig hemma. Tack för tips! ![]() Citat:
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Eilias finns inte kvar tyvärr. De stängde för några år sedan. Synd, för det var nog den restaurang som kändes mest grekisk.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Monica det är Dionysos som gäller för kräsen Grek
![]() ![]() Ta in deras pikilia eller paidaka och fyll på med mezedakia kan inte bli fel. Camilla |
![]() |
|
|