Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Skiathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-08-07, 21:20
Haukrs avatar
Haukr Haukr är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2013
Inlägg: 5
Standard Sv: Bra stränder och strandnära boende?

Trevligt att höra lite mer om båttaxin, det verkar riktigt bra att man även enkelt kan ta sig sjövägen till andra stränder.
Har hittat ett annat hotell som skulle kunna fungera, Kassandra Bay. Eftersom sommarresorna för 2014 inte släppts ännu är det svårt att veta något om prisläge och arrangörer (Apollo och Air Tours har det i sitt program idag). Enda nackdelen är att det verkar ligga lite "off"', bara en taverna vid stranden i närheten.

Jag är av den erfarenheten att det oftast blir mycket billigare att sy ihop sin resa med flyg och hotell själv via nätet. Hur fungerar detta i Grekland? Ta Skiathos t ex, är det lätt att boka flygstolar under sommaren (juni)? Finns det även reguljära flygbolag som flyger på Skiathos?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-08-08, 11:08
PlayItLoud PlayItLoud är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Inlägg: 4
Standard Sv: Bra stränder och strandnära boende?

Kassandra bay har jag inte bott på, men det ser fint ut på Apollos hemsida.

Vad gäller reguljärflyg så får andra svara på det. Jag är den bekväma typen som kör enligt: charterarrangörens hemsida, några klick, boka och betala
På Apollo's hemsida ser jag att det går att boka flygstolar till Skiathos.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2013-08-08, 16:55
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 221
Standard Sv: Bra stränder och strandnära boende?

Citat:
Ursprungligen postat av Haukr Visa inlägg
Finns det även reguljära flygbolag som flyger på Skiathos?
Nej, inte från Sverige. Boka av charterbolagen, de säljer flygstolar till Skiathos.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2013-08-11, 20:40
emma emma är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2007
Inlägg: 436
Standard Re: Bra stränder och strandnära boende?

har bott på Esperides med två barn för ca 5 år sedan. hade 2 rum bredvid varandra med markaltan, precis bakom polen. Perfekt då vi kunde springa in och ut till varandra och när barnen somnat satt vi utanför...ibland somnade de i ett rum och vi bar över det ena när det blev dags för oss vuxna att sova! Därifrån hade vi även viss havsutsikt och jättenära stranden, bara några steg....
Vi tyckte halvpensionen var fantastiskt bra med bra variation och många rätter. Vi åt nu inte där alla kvällar utan tog båten in till stan och åt där! nära till busshållplats när man ska åka till fina stränder.
/Emma
Svara med citat
  #5  
Gammal 2013-08-12, 13:34
Haukrs avatar
Haukr Haukr är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2013
Inlägg: 5
Standard Sv: Bra stränder och strandnära boende?

Hej Emma

Tack för tipset om dubbelrum i markplan bredvid varandra, det kanske är ett alternativ. Ska fundera på det och se vad Apollo och Ving erbjuder när de släpper sina sommarresor senare i höst.

Funderar även på att kombinera en vecka på Skiathos med en vecka på Skopelos. Är det någon forumläsare som har erfarenhet av det, och vad ska man i så fall börja med? Det lugna och (som det verkar) lite "genuinare" Skopelos eller det fartigare Skiathos? Några synpunkter/argument?
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT