![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Vi gillar Puerto de la Cruz som är en gammal stad och således inte byggd för turister. Iaf inte alls så som Las Americas och Los Cristianos.
Googla vet jag. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Tack för svaret.
Ingen som har fler tips? Tobbe |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Los Gigantes var vi i en gång, det var fint.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Jodå, vi har just bokat flygbiljetter dit med Norwegian på sportlovet v 9 2014. De har "Höstrea" just nu så jag bokade billigt: 799 kr p.p ner och 749 kr p.p hem!
![]() En annan by som jag gillar är Playa de San Juan på västkusten. Där finns ingen charterturism, men jag tror att många engelsmän tex har lägenheter där. Nu ska jag själv börja fundera lite på var vi ska bo denna gången... Kanske Los Gigantes? ![]() ![]() Katitzi ![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
El Medano är en liten by på sydkusten, med fina restauranger och stränder. Det är känt som ett windsurfarparadis, men bukten ligger lite skyddad, så inne vid stranden kan det vara kav lugnt. En liten pärla, som har glömts bort av de stora charterjättarna. De flesta verkade vara spanjorer.
Ett annat skäl att åtminstone besöka El Medano, är att här finns en av Teneriffas bästa fiskrestauranger - Avenico. Mat för gudar, kan jag lova! Och väldigt moderata priser. Stället kanske har tio bord, ingen uteservering, men med fantastisk havsutsikt. När ägaren frågade var vi var ifrån, svarade jag "Soy Sueco", varvid han svarade - på svenska! Han hade tillbringat en tid i Sverige, men var nu tillbaka på Teneriffa. Inga problems med att beställa alltså. ![]() Log Gigantes är ett annat bra alternativ. Mkt bra restauranger och fina omgivningar. Har själv inte bott där, men ska nog göra det nästa gång. /Netwolf |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Tack för all svar.
Tobbe |
![]() |
|
|