Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Hälsningar > Hälsningar direkt från Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-10-28, 16:05
zakkas avatar
zakka zakka är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Uddevalla
Inlägg: 738
Standard Sv: Född i fel land!

Åh Helena vilken underbar beskrivning!!! Önskar er en fortsatt härlig semester i paradiset. Njuuuut för fulla muggar...

MVH zakka
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-10-31, 15:50
Höstluffare Höstluffare är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2009
Ort: Mölleberga, Skåne
Inlägg: 50
Standard Sv: Född i fel land!

Sådär! I rätt tråd igen! När jag knapprat in alltihop på telefonens pytteskärm förra gången, fått avbrott för nätverksfel två gånger och äntligen lyckats upptäckte jag att jag lagt in allt på fel sida! Sen kunde jag inte flytta det.

Det blev Rethymno i stället i går! Vilken vacker väg och vilken urmysig stad! Fast jag gillade nog Chanias gamla stan bättre ur turistsynpunkt, även om man verkligen märkte att Rethymno var en högskolestad. Vilket caféliv och vilka roliga ställen det fanns där! Vi fikade vid hamnen och tittade sedan runt på stan.

På hemvägen stannade vi vid den låååånga stranden och badade. Det är helt perfekt att kombinera utflykt med bad. Vilken fantastisk barnstrand! Hur långt lillpojken än sprang så kunde vi se honom.. Han är aldrig där han ska vara! Alla barnen är riktiga havs(o)djur nu efter bara några dagar! De kastar sig ut i det långgrunda vattnet och frustar som valar (små valar) alla tre. Vi lekte, simmade och badade medan solen gick ner bakom bergen och ljuset blev rosa, orange och rött och så vackert! Fast sen blev det lite kallt när vi skulle upp..

Imorse lämnade vi under stora ceremonier tillbaka Sally. Vi lever i en BlixtenMcQueenvärld och vår blå hyrbil har gått under namnet Sally efter den kvinnliga (i den mån bilar är flickor..?) huvudrollsinnehavaren.

Efter frukost (yoghurt med honung och nötter, fetaost, tomater och nybakat bageribröd) gick vi till stranden (med picknick, vilken succé det blev när tavernorna var stängda häromdagen) för att ta årets julkort. Två tomtar och en pepparkaksgubbe for rundor på stranden medan jag jagade dem med kameran. De förstod precis vad vi skulle göra, men hade inte alls samma idé som jag och deras far om hur sagda julkort skulle se ut. Hoppas att våra släktingar vill ha ett julkort med en tomtepojke som leker med sin lilla tomtesyster i förgrunden, medan deras pepparkaksbror rusar runt på stranden 25 meter längre bort bredvid en äldre man som badar naken..

Det var iallafall mysigt att hålla sig hemmavid idag och stora pojken och jag hann precis gå igenom marknaden innan de stängde! Vilken rolig marknad! Jag älskar marknader! Och pojken älskar att shoppa för mammas pengar! Honung inköpt! Kändes kul med marknadshonung.

I går kom det en stor kryssare och lade till utanför Chania. Vi har kollat in den under dygnets alla timmar och fotat från alla håll. Vilken koloss! Nu är den på väg ut från ön igen. Undrar hur det är..? Någon som åkt på kryssning?

Nu är det snart dags för ännu en mysmiddag i hamnen.

Sista dagen i morgon!

/Helena
Svara med citat
  #3  
Gammal 2013-10-31, 16:19
Monica Ps avatar
Monica P Monica P är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Kalymnos, Grekland
Inlägg: 5 355
Standard Sv: Född i fel land!

Det är härligt att få höra såna positiva berättelser!
Svara med citat
  #4  
Gammal 2013-10-31, 16:48
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Född i fel land!

Du har ett helt underbart sätt att skildra dagarna! Vilket äventyr för barnen och det riktigt känns hur ni myser! Jag börjar riktigt längta efter att få ta de äldsta barnbarnen med på semester framöver... det blir helt andra upplevelser då misstänker jag .Något år till så...

Lissi
Svara med citat
  #5  
Gammal 2013-10-31, 20:15
KRs avatar
KR KR är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2011
Inlägg: 1 855
Standard Re: Född i fel land!

Så härligt ni har det!
//
KR
Svara med citat
  #6  
Gammal 2013-11-05, 11:48
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 217
Standard Sv: Född i fel land!

Citat:
Ursprungligen postat av Höstluffare Visa inlägg
Hoppas att våra släktingar vill ha ett julkort med en tomtepojke som leker med sin lilla tomtesyster i förgrunden, medan deras pepparkaksbror rusar runt på stranden 25 meter längre bort bredvid en äldre man som badar naken..
Kanske vi också får se.

Tack för era rapporter! Kul att ni är så nöjda.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT