Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2014-08-26, 20:51
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Paleochoraliknade ställe

Takk Kari, det var interesant.
Jeg trur at mange i Nordland snakker dialekt med innslag av nynorsk. Hør mange sier "eg" f eks. Å jeg mener ALLE sier "sjå" uansett de snakker dialekt eller bokmål, i hvert fall i Narvik og Vågan der som jeg er kjent. I Narvik er det i tilegg mye svensk i dialekten. Byen er ju preglet av svensker helt siden slutten pa 1800-tallet på grunn av jernbanen og malmhavnen.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2014-09-06, 11:20
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Paleochoraliknade ställe

Trots det billiga biljetterna till Chania blev det ingen resa, dels på grund av att det inte fanns någon vettig anslutning till Arlanda, dels på grund av annat som dykt upp.

Men tusen tack för förslagen! Ska komma ihåg dem till nästa gång det blir dags att åka till Kreta. Dit kan man ju återvända många gånger utan att behöva åka tillbaka till samma plats.
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT