![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Ja, det är otrevligt. Att det kan gå till så.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Japp känns tungt. Tycker synd om Tsipras och nya finansministern Euclid Tsakalotos som blev inslängd i detta så sent. Tror att om Euclid hade kommit in tidigare så kunde förhandlingarna gått bättre. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Pilatus Jag tror inte att det är så mycket personfrågor egentligen, det handlar bara om pengar. Som vanligt. Och Grekland är musen som röt, de har inget att sätta emot.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Fast jag börjar mer o mer tro Varoufakis som redan tidigare sagt att hela tiden under de tidigare förhandlingarna hade Tyskland en grexit som mål. Ja, eller göra Grekland till en kommun inom EU utan praktiskt taget någon bestämmanderätt. Så Euclid hade troligen inte kunnat ändra så mkt.
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Hur ska det gå... thee mou ?
Så här har i alla fall ett svenskt företag resonerat, säkert inte ensamt: Arla stoppar sin tillverkning för export till Grekland på grund av det osäkra ekonomiska läget. Arla fortsätter att sälja det som redan exporterats i Grekland, men producerar inget nytt.— Vår bedömning är att omsättningen skulle halveras om Grekland lämnar euron, säger Arlas pressansvarige Gabriel Gunnarsson till lantbrukstidningen ATL. Arla säljer normalt smör och ostar från Danmark till Grekland för en kvarts miljard.. Källa: http://www.hd.se/nyheter/ekonomi/201...-for-grekland/ |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Från att allt detta har känts nervöst, ledsamt, oroligt mm, börjar det kännas riktigt otäckt nu
![]() ![]() ![]() Riitta |
#8
|
|||
|
|||
![]()
jag hoppas nog än på ett mirakel. att grekerna står på sig och att dessa "skendränkningar" inte får någon effekt, att det inte är mer än riktigt ful skräckpropaganda och försök att tillskansa sig Greklands resurser och kontroll över landet. att EU (Tyskland) till slut backar.
|
#9
|
||||
|
||||
![]()
...Tsipras har tydligen sagt "OXI" nu till två viktiga krav...
http://www.theguardian.com/business/...d-no-deal-live |
#10
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Familien min er på Kefalonia - for et øyeblikk siden så jeg en filmsnutt barnebarnet hadde lagt ut på Instagram... "Fyrverkeri i Hellas".... Det var et fint fyrverkeri ... men....i k v e l d ... ![]() |
#11
|
||||
|
||||
![]()
...Merkel står nu i "skottgluggen" från Frankrike...
http://www.theguardian.com/business/...d-no-deal-live |
![]() |
|
|