Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Aten, Pireus & Rafina

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-07-28, 10:28
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Taxi vs buss

Citat:
Ursprungligen postat av Katitzi Visa inlägg
Jag har åkt taxi på flertalet öar och aldrig känt mig lurad. Brukar alltid fråga hur mycket de tar för att köra dit vi ska.
Ja, så brukar jag också göra. Jag brukar fråga "Ungefär hur mycket kommer det att kosta?" och sedan kör vi på taxameter. Skulle jag få ett pris som jag tycker låter för högt får jag väl låta bli att åka.

När jag haft möjlighet har jag frågat någon jag känner innan ungefär hur mycket en viss resa bör kosta.

Men min känsla är att den vilda västern som rådde förr inom taxinäringen är historia, det känns inte lika galet längre som det gjorde då. Fast det där med nattaxa dygnet runt tror jag att jag åkt på ibland.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2015-07-28, 12:22
Mahava Mahava är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2011
Ort: Södertälje
Inlägg: 940
Standard Sv: Taxi vs buss

Varför inte ta metron? jag brukar tycka det är softare än bussen, ett byte dock, , kostar lite mer dock, 8e senast jag åkte, men det finns grupprabbat om man är två eller flera (fanns förr iaf )
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT