Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Skiathos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2017-08-22, 08:47
TobiasC TobiasC är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2016
Ort: Lidköping
Inlägg: 39
Standard Sv: dagstur till Skopelos

Hej igen


Nu börjar det närma sig avfärd!
Vi ska ju som sagt till Skiathos en vecka, men vill väldigt gärna få en liten försmak av Skopelos som vi tänkt besöka på "riktigt" om nåt/några år.


Vi kör på upplägget, båt till Glossa (sen fm), besöka Milia beach, sen hem igen (sen em). Så som båtarna går finns det inte mycket tid till annat. Övernattning på Skopelos är inget alternativ för oss.


Nu till frågan - Stannar bussarna från Glossa till Skopelos vid stränderna på vägen, främst då Milia givetvis? Eller är det bästa att hugga en taxi kanske?
Svara med citat
  #2  
Gammal 2017-08-22, 14:31
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 217
Standard Sv: dagstur till Skopelos

Citat:
Ursprungligen postat av TobiasC Visa inlägg
Nu till frågan - Stannar bussarna från Glossa till Skopelos vid stränderna på vägen, främst då Milia givetvis? Eller är det bästa att hugga en taxi kanske?
Båten stannar i Loutraki som är Glossas hamn. Vet inte om bussen passar med båtarna, eller om ni måsta ta taxi upp till Glossa, och sedan bussen som går mot Skopelos stad.

Bussen stannar ovanför Milia, och sedan är det en lååång backe ner till stranden. Så har det i alla fall varit när vi varit på Skopelos.

Bästa vore kanske att följa med på en båtutflykt från Skiathos till Skopelos.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2017-08-22, 15:53
MariaJs avatar
MariaJ MariaJ är inte uppkopplad
 
Reg.datum: okt 2005
Ort: Norrbotten
Inlägg: 697
Standard Sv: dagstur till Skopelos

Vill ni absolut köra på upplägget med båt till Glossa tror jag det bästa alternativet är taxi därifrån och direkt till Milia. För som Janne skriver så är det inte säkert att bussen går i samband med färjans ankomst, så då blir det kanske väntetid där. Sen tar det en stund att gå ner till Milia från vägen. Så vill ni utnyttja tiden till max på stranden så är det nog taxi som gäller.

Maria
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT