Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #25  
Gammal 2017-10-02, 15:40
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Måndag 2 Oktober. Pythagorion, Samos

Måndag 2 Oktober. Pythagorion, Samos


Vacker morgon med sol. Lite blåst. Temperaturen klockan sju var fattiga 17,9 grader, men det tog sigtill 22 grader under förmiddagen, medan vi packade våra ränslar inför morgondagens hemresa. Taxi är beställd till 06.30. Aegeans flight från Samos till Athen avgår 07.30.

Vi har genomgående bokning med Aegean till Arlanda. 40 minuter för planbyte i Athen.
Flygstolar vid nödutgångarna för resan Athen-Arlanda är bokade genom Birgittas försorg.

Vi kommer till Arlanda vid lunchtid och har tre timmars väntan därstädes innan hemfärden till Umeå med Norwegian. Vi ska vara hemma vid femtiden om allt fungerar.

Under gårdagens afton gick vi ånyo ner till Taverna Pythagorion att spisa middag. Vi hade bestämt oss för att dela på en läcker Pizza. Birgitta begärde att få extra Garlic. Detta brukar ordnas genom en liten skål vid sidan av. Icke så denna gång... Pizzan flödade av garlic. Arne fick skära ur ytterkanterna på pizzan för att undvika den våldsamma mängden av vitlökssmak.

Alltnog maten, smakade bra och vi blevo båda mätta och belåtna. Notan landade på 20 € inklusive ett krus vitt.

Lite om Hotel Polycrates nu. Det finnes ett tjugotal rum, några med kyl och AC, dock icke alla. Nere i suterrängvåningen finns ett större kollektivt utrymme med köksutrustning samt kyl och frys till gästernas förfogande.

I anslutning till detta utrymme finns en trevlig trädgård med bord och stolar.
Vi ger 30 € per natt för rum med kyl och AC.
Epostadress: hotelpolycrates@gmail.com

Vid lunchtid idag gick vi ner till vår favorittaverna att klyva ett krus vitt samt samspråka med tavernaägaren. Det var ägarens far som öppnade tavernan år 1969. Huset ägde man redan innan,och därtill tio meters utrymme mot strandpromenaden, som gjort för tavernans uteservering.

Vid ettiden kom Nisos Kalymnos gungande in till kajen med passagerare och fordon.

Nu börjar turistströmmarna helt klart tunnas ut, men ett antal charteroperatörer fortsätter två veckor till enligt vad vi erfarit.

Efter hemkomsten har vi 24 dagar kvar till nästa greklandsresa som blir en elvadagarstur till södra Kreta och Paleochora.

Arne och Birgitta
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT