![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Det är inte lika lätt att flytta hemifrån i Grekland som här hemma (där det också börjar bli svår pga av bostadsbrist), på öarna finns det till exempel inte så många lägenheter att hyra, oftast äger man sitt boende. Men det kanske är bekvämt också, och de är ju vana vid att bo med familjen, och vill kanske spara ihop ett kapital.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Tror det också kan handla om kulturella skillnader. Min dotter är gift med en kroat och båda hans bröder bodde kvar hemma länge. Inte av ekonomiska skäl utan det är bara vanligt att man bor hemma hos familjen tills man flyttar ihop med en tjej eller så. Kanske familjens sammanhållning blir viktigare när man inte har samma sociala skyddsnät som vi i Sverige?
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
/Netwolf |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
(Ett annat skäl sägs vara att det tack vare armeringsjärnen betecknas som icke färdigställt bygge och att det skulle vara skattemässiga fördelar med det.) Masse |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Armeringsjärnen har inget med skatter att göra längre. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Har det nånsin haft det? Det låter mer och mer som en skröna...
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Jag hittade den här artikeln. Om jag har länkat rätt..för första gången
![]() https://www.expressen.se/ledare/grek...a-solidaritet/ / Kajja ![]() |
![]() |
|
|