Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2022-05-26, 07:13
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 932
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Jag var nog ganska trött efter min resa "hem" till Amorgos, för jag har inte kommit upp före solnedgången och det vill inte säga lite. Men i morse gjorde jag det, så nu har mina traditioner återupprättats.

Jag har nu travat runt i Katapola, men ännu inte gått till Xilokeratidi, som finns på andra sidan bukten. Men det blir nog av idag. Den befarande temperaturhöjningen under veckan, hoppas jag inte blir av. Om jag går in på långtidsprognosen för Amorgos kommer det att bli högst 26 grader.

Allt är sig likt här förutom att det lilla konditoriet inte öppnat. Ganska skönt, då frestar den inte mig. Jag har även kunnat undvika Bageriet, som finns strax under mitt boende, där har dom många godsaker.

Jag äter frukost på taverna Mythos, min vana trogen. Dom känner mig sen förra året och vet vad jag vill ha. Hittills har jag bara ätit middag på The Corner, det ligger också intill mitt boende. Nikos har haft sin taverna i hela 32 år.

Jag har frågat både Nikos och min bekant på Mythos och dom säger att det är otroligt mycket turister på ön. Dom tror att det beror på det uppdämda behovet av att komma hit efter pandemin. Det är främst fransmän och tyskar, men jag har också hört några svenska röster.

Så ett litet tips för er som ska resa ner snart. Alla vet ju bekymret med säkerhetskontrollen på Arlanda. Jag kom från Umeå dagen innan jag skulle resa till Aten. På flygplatsen gick jag då till automaterna och fick där mitt bordingkort och min bagagetagg. Sedan gick jag till själva Norwegians incheckning och frågade om jag kunde lämna in min väska i bag drops. Det gick bra och jag slapp släpa väskan till mitt hotell. Morgonen därpå kunde jag gå direkt till säkerhetskontrollen och i fast track, som jag hade köpt till för 110 kronor var det ingen kö över huvud taget. Vilken tur jag hade då jag under gårdagen såg en låång kö även på fast track. Nu är det inte alla flygbolag som har fast track, men man kan kanske fråga Swedavia.

Nu kommer lite bilder:



På andra sidan bukten finns Xilokeratidi.




Bougainvillean på Grillhouse är alltid så fin!




Taverna Mythos.



The Corner.




Bageriet.



Oj, så gott!




Kiosken är fortfarande stängd.



Supermarket (som inte är så stor).




Den kända Ticket Office.

Birgitta
Svara med citat
  #2  
Gammal 2022-05-26, 07:26
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 135
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Stort tack för rapporter och bilder, Birgitta. Man kan inte annat än imponeras av att du trots dina krämpor tar dig fram i tillvaron trots allt! Hade lite ont i ryggen på min senaste resa, men det är ju ingenting om man jämför med dig. Ska hämta kraften från dig i fortsättningen.

/Netwolf
Svara med citat
  #3  
Gammal 2022-05-26, 07:27
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 481
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Fina bilder, tack!

Ha en fin dag!

/ Anne
Svara med citat
  #4  
Gammal 2022-05-26, 08:26
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 971
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Undrar om man skulle hänga med i svängarna med dig Birgitta! Det är ju även mycket huvudbry att jobba med både inför och under resan. Som sagt, imponerande
Njöt av dina fina bilder till morronkaffet.
/ Kajja
Svara med citat
  #5  
Gammal 2022-05-26, 11:06
perlen perlen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2007
Ort: Linköping
Inlägg: 250
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Nu när jag ser de fina bilderna på flera av tavernorna blir jag så sugen på deras goda mat en favorit på Corner är deras pasta med tonfisk. Taverna Mythos är vår favorit taverna med fantastiskt läge mycket trevlig personal och Susanna som lagar så god mat min favorit där är Imam. Sedan har vi ju genuina Muragio där vi brukar äta fisk oj så stor längtan blev nu. Hoppas att du Birgitta får många fina dagar och att det inte blir för varmt
Svara med citat
  #6  
Gammal 2022-05-26, 16:20
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 221
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Citat:
Ursprungligen postat av yannis Visa inlägg


The Corner.
Nu blev jag jäklig hungrig. Vilken lockande meny.

Tack för rapport och bilder!
Svara med citat
  #7  
Gammal 2022-05-26, 19:52
Catlady Catlady är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2008
Ort: Tyresö/Stockholm
Inlägg: 1 623
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Som sagt, vilken meny!! Skulle ha svårt att välja, framförallt nu när det är så länge sedan. Undrar vad det speciella är med "Lamb of Amorgos" (älskar lamm i grekisk "tappning")? Nå, helt övertygad om att det är jättegott, det brukar det vara Och kleftiko, fast ska ju vara arni kleftiko, då blir jag glad!
Tack, Birgitta, för fina bilder och rapport!
Catlady, som blev hungrig nu ........
Svara med citat
  #8  
Gammal 2022-05-26, 21:01
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 488
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Härligt att kolla in dina rapporter från Amorgos Birgitta! Så kul att höra att det nu börjat "rinna till" med mera folk i Grekland! Det kan de behöva.

Masse
Svara med citat
  #9  
Gammal 2022-05-28, 16:06
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 932
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Amorgos är verkligen fotogenique och har alltid varit! Och ändå har vi/jag aldrig varit upp till klostret någon gång. Det finns så många andra pärlor som jag vill fota.
Arne var ju en så bättre skribent än jag, med en stringens, som är svår att uppnå. Men det var ofta jag fick censurera honom innan han la in sin berättelse på forumet.

Idag har jag promenerat runt lite grann i Katapola. Numera kan jag aldrig skriva att jag vandrar, det klarar inte mina ben av längre.

Det verkar som att fler cafeer och tavernor kommer att slå upp portarna. Här och var målas det, slipar stolar och bord så dom är helvita. Dom flesta tavernor är familjeföretag och alla hjälps åt.

Mer turister har anlänt, troligen är det också många greker som passar på att åka till sin hemö under helgen. När jag satt på taverna The Corner såg jag något lustigt. Dom boende kom från Xilakedatirihållet för middag i Katapola. Likadant gick en strid ström åt motsatt håll. Lite som att gräset är grönare på andra sidan. Igår kväll hade The Corner fullt upp att göra så det var lögn i helsike att kunna betala moussakan. Det får bli ikväll.

Nu lite bilder från min promenad.























Visst är Katapola vacker!

Birgitta
Svara med citat
  #10  
Gammal 2022-05-28, 16:29
simetras avatar
simetra simetra är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2011
Inlägg: 2 146
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Jättevackert
Svara med citat
  #11  
Gammal 2022-05-28, 21:53
perlen perlen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2007
Ort: Linköping
Inlägg: 250
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Nu var jag med dej på ännu en promenad i Katapola och jag njuter av att se allt det vackra. Katapola är verkligen fantastiskt!
Svara med citat
  #12  
Gammal 2022-05-29, 02:24
LaRose LaRose är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2011
Inlägg: 753
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Tack även från mig Birgitta, för text och bild från oförglömliga Amorgos och Katapola. Inget ställe är som detta. Hälsa Titika, om du avlägger visit där!
Svara med citat
  #13  
Gammal 2022-05-29, 07:54
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 135
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Jättefina grekbilder, Birgitta
Svara med citat
  #14  
Gammal 2022-05-30, 07:30
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 932
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Helgerna på dom grekiska öarna brukar vara trevliga. Då blir det fler besökare och tavernorna laddar för mat. Det kommer många greker som, i det här fallet har Amorgos som sin födelseö. Här har vi flera vandringsgrupper som avslutar dagen med att tillsammans gå till en taverna. När det gäller turister tror jag det är fransmännen som överväger. Amorgos är en liten ö när det gäller bofasta, cirka 1800-1900 när det gäller invånarantalet, varav Katapola har 400. Men nu återvänder många i förskringningen för att arbeta på ön.

På lördagen var det många av dom bofasta som drog sin volta. Man går runt i hamnområdet och "visar upp sig". När det gäller ungdomarna går pojkarna för sig och flickorna för sig.

Under söndagen gick det många färjor till och från ön, så det är nog många greker som har åkt hem igen.

Så till något som är intressant för er som har varit till Katapola tidigare.
I många år har det stått många stenbumlingar mitt emellan Katapola och Xilokeratidi. Dom har varit väldigt fula. Förra året forslade dom bort dom till Xilokeratidi för att bygga en ny hamn för fiskebåtar. Sedan rensade dom på det gamla området, så nu är det riktigt fint. En gul båt står nu där. Jag har frågat vad den ska användas till. Tycker själv att den är som ett konstverk och bör stå kvar. Jag har bara fått osäkra svar, som att den ska målas om, ska bli en servicebåt o.s.v. Med tiden får vi väl se.



Denna morgon rådde lugnet efter att Skopan hade åkt iväg klockan 7. Jag har för mig att hon tidigare år alltid startade sin runda till Naxos och tillbaka klockan 6. Klockan 7 är en mycket behagligare tid, så det känns skönt.
Så lite morgonbilder från nu på morgonen,










Birgitta
Svara med citat
  #15  
Gammal 2022-05-30, 14:17
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 221
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Tack för alla bilder Birgitta!

Det rycker i Amorgostarmen när jag ser bilderna. Inte minst dina morgonbilder. Katapola är extra vackert sådana morgnar och man kan ta hur många fina bilder som helst.

Njut vidare!
Svara med citat
  #16  
Gammal 2022-05-31, 10:19
majis avatar
maji maji är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2007
Ort: Göteborg
Inlägg: 1 954
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Tack Birgitta för alla fina bilder du ger oss och dina nedskrivna små och stora iakttagelser! Extra roligt nu också när vi ska åka dit på söndag
Hoppas vi kan få en stund över för att träffas

//maji
Svara med citat
  #17  
Gammal 2022-05-31, 15:34
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 932
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Eftermiddagen igår gick verkligen i lugnets tecken. Det var lugnt på dom flesta tavernor och strosandet längs hamnpromenaden i Katapola var inte så stor.

Som vanligt intog jag middagen på The Corner och denna gång blev det friterad feta och rödbetssallad. Smakade ljuvligt! Det är ju lite svårt när man är ensam vid bordet att plocka ihop flera små rätter, men jag brukar kunna få 2 halva portioner från menyn.

Ibland undrar jag vad andra uppfattar mig som. En ensam äldre kvinna på resa i Grekland och med diverse krämpor.

Jag har träffat ett manligt par på The Corner redan för 1 år sedan och nu är dom här åter igen och vi hälsar på varann. Jag kom i samspråk med dom och en av männen hade byggt upp bild av mig. Jag var tyska menade han. Fel sa jag och blev förvånad när jag sa att jag var svenska. Sedan sa han att jag var pensionerad domare i Högsta Domstolen! Då blev JAG förvånad! Ett trevlig par är dom i alla fall.

När jag fick det handskrivna notan en kväll stod det något högst upp på densamma, så jag fotade av den. Kontaktade en bekant som var bevandrad i det grekiska språket för att få veta vad det stod. "Den gamla kvinnan", blev svaret. Jag hade nästan gissat det. Greker är mycket respektfulla inför äldre, och det har dom visat många gånger för mig.

Det var allt för denna gången.

Birgitta.




Skymning i Katapola.











Svara med citat
  #18  
Gammal 2022-05-31, 18:01
malou malou är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 1 353
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Takk Birgitta. Godt for sjelen å kunne følge med på reisen. Både i ord og bilder.

Den gamle kvinnen. Det høres vakkert ut i denne sammenhengen.
Svara med citat
  #19  
Gammal 2022-05-31, 22:15
Catlady Catlady är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2008
Ort: Tyresö/Stockholm
Inlägg: 1 623
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Tack, Birgitta!
Lite intressant, här hemma finns inte mycket respekt för äldre. Verkar mest som om vi är i vägen och "tar plats" och borde dra oss tillbaka in på "hemmet", usch! Svenska yngre människor tycks ha "glömt" att de äldre rent faktiskt är deras ursprung, det var vi som satte dem till världen. I Grekland däremot finns en fin anda av... just respekt....
Din middag ser jättegod ut! Fortsätt njut, lyckost!
Catlady, som längtar......
Svara med citat
  #20  
Gammal 2022-05-31, 22:31
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 488
Standard Sv: Älskade Amorgos!

Härliga bilder Birgitta!

Masse
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT