![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Håller med. Milia är en mycket skön strand tycker jag, även om den inte kan matcha mina favoriter på Skopelos, dvs Agnontas och Panormos. När vi varit där har det varit ganska glest med folk, lugnt och skönt, tillgång till solsängar och taverna. Och stranden i min smak.
Men Kastani är för mig raka motsatsen! Alldeles för mycket tingeltangel, anlagd gräsmatta, mycket folk och mycket oljud. Fy vale!!!! ![]() Masse |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Håller med, där är inte roligt längre.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Nä Kastani är inte roligt att se under högsäsong. Alla dessa dubbesolbäddar och gräsmattor. Grekerna må ha en loj livsstil, som tilltalar mig. Men de kan också konsten att förstöra sina egna paradis. Som på Kastani och andra ställen, där greker ofta flockas. T ex. För er som sett Marble Beach på Thassos, INNAN (fastlands)grekerna sabbade stranden, vet vad jag talar om.
/Netwolf |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Nu har de även gjort Ftelia till en flashig strand med solsängar och beachbar
![]() Ftelia ligger mellan Hovolo och Kastani och har tidigare bara gått att nå sjövägen, men nu har en väg anlagts ner till stranden. Vi såg flaggor uppe vid vägen när vi passerade i höstas när vi var på Skopelos och först blev jag glad när jag såg vägen ner. Jag har länge drömt om att nån gång ta mig till den stranden, men den är ju lite svårtillgänglig. Googlade lite och såg bilder på stranden och det ser ut som ett nytt Kastani typ. Vi åkte aldrig ner dit, kändes inte som en strand för oss nu ![]() Maria |
![]() |
|
|