Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Hälsningar > Hälsningar direkt från Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2025-05-26, 22:13
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 487
Standard Sv: Åter på Lefkas

Citat:
Ursprungligen postat av Carle Visa inlägg

Tyvärr åker vi med sunweb fd airtours. Minimalt handbagage o incheckning på nätet. Ringer o frågar hur vi skriver ut bagage tag då incheckning på Arlanda kostar 15 E. Ingen pratar svenska . “ Nån på Arlanda delar kanske ut dom” Sen ligger eurowings sida nere såklart 3 dygn innan . Hur skriver vi ut boarding kort för hemresa? Jag har ingen skrivare i väskan ? Nåja till Arlanda. Frågar Arlanda personalen där om Väsktag. Flyger Eurowings till Preveza? Vi scannar boardingcard i incheckning maskin o får ut boardingkort o bagagetag: confused:ingen räkning än.

På flyget pratar alla engelska o iklädda östtyskt 70 tals mode i turkost o vitt. Landar och möts av en guide med laptop i famnen, står upp och prickar av. Innan bussen går får vi en lapp på engelska o en qr kod om tider mm. Hon är holländsk och bryter på engelska. Rabblar upp hotellen bussen ska till men glömmer flera. Sen går hon av.
Bussen rullar, ingen info om öv ,vad vi ser, finns att göra. Chauffören bryter enormt o ropar ut hotell namn och få hör vad han säger. Transfer tar enorm tid, bla backar han till ett hotell längs hamnen. Vi får bistå flera med hotell namn då vi kan ön. Får även höra om incheckning kaos. Airtours finns inte längre.
Låter smidigare om man bokar flyg och boende själv och reser på egen hand. Då slipper man åtminstone att ta hand om charterbolagets övriga resenärer också.

Masse
Svara med citat
  #2  
Gammal 2025-05-27, 05:56
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 479
Standard Sv: Åter på Lefkas

Ja, det var lite krångel med själva resandet, inte mycket till service från charterbolaget. Blir det månne dyrare med enbart flygstol och boka boende själv? Ibland kan det vara så.

Och nu kan ni njuta!

/ Anne
Svara med citat
  #3  
Gammal 2025-05-27, 09:04
C@nnys avatar
C@nny C@nny är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Mälardalen
Inlägg: 2 880
Standard Sv: Åter på Lefkas

Härligt att höra att du är på plats!
Vi reste med Sunweb i somras. Det var som vanligt med incheckningen. Sedan betalade vi en avgift för att få checka in 20kg i samband med bokningen. Det mesta var som på Airtours-tiden. I år blir det dock andra lösningar.

Vi reste med Eurowings för några år sedan pga att SAS (som vanligt) strulade. Det var ung samma problem. Strul på Arlanda (Alla fick checka in manuellt), inredningen på planet var som någon slags Östeuropeisk 70-talsstil etc. Det var oxå kaos på planet då de blandade ihop familjer hur som helst. Alla var utspridda i kabinen!
Men det var ju bara att bita ihop. Vi skulle ju snart landa i Grekland .

//Conny
Svara med citat
  #4  
Gammal 2025-05-27, 09:40
Getpinglans avatar
Getpinglan Getpinglan är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2013
Ort: Stockholm
Inlägg: 877
Standard Sv: Åter på Lefkas

Tack för målande rapport Carle! Intressant !!! Har aldrig varit på Lefkas, men förstår det är en favorit för många.

(Kalle Bah, som i Blackabandet? 🎸 . )

Ha det gött på semesterrn , men det har du ju redan.
Enjoy!
Svara med citat
  #5  
Gammal 2025-05-27, 09:57
Kajjas avatar
Kajja Kajja är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2015
Ort: Jönköping
Inlägg: 3 968
Standard Sv: Åter på Lefkas

Vi åkte med Sunweb till Kreta för några veckor sen. Inga som helst problem eller strul.
Bokade incheckning av väskor hemifrån.
På Landvetter var det bara att knappa in bokningsnummer på flygbolaget i apparaten och ut kom väsk-tagsen. Sen befriade av resväskor efter kort köande och scanna boardincarden vid grinden så att den släppte in oss till starten på vår resa. Smidigt!
SAS med dansk personal flög oss ner och Sunweb informerade om bussnummer utanför ankomsthallen. Snabb info muntligt och på papper. Tre kvarts resa till vårt boende..framme!

Vi behöver ju inte nåt mer av Sunweb än detta när vi reser och har man deras app med sin bokning så finns det information i överflöd.
Jag förstår att det är många som behöver mer hjälp, speciellt äldre, och vill ha personkontakt etc. och då kan det säkert bli lite krångligt.

Sorry Carle om jag tog lite plats!
Hoppas ni har det gott i solen.
Läser gärna mer
/ Kajja
Svara med citat
  #6  
Gammal 2025-05-28, 09:17
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 215
Standard Sv: Åter på Lefkas

Tack snälla Carle för rapport!
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT