![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Kommer du ihåg vad du fick ge för pikilia ungefär? |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Vi äter sällan förrätt-huvudrätt utan brukar kombinera många smårätter med en varmrätt, eller äta enbart meze. Det är det roligaste sättet att äta, tycker jag. Middag för två med öl snittade på 25 euro vad vi än åt förra året, och smårätterna är inte dyrare än något annat. Om man tar in två meze per person plus sallad, bröd och tzatsiki räcker det gott.
På så så sätt kan man variera sin middag i det oändliga och t.ex. kombinera en souvlaki med stekt zucchini och taramosalata, eller en kyckling i citronsås med saganaki och horta. |
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Men alltså, en pikilia för 2 räcker som middag för 2. Är du ensam, fråga helt enkelt om du kan få en pikilia som är lagom för en person. När jag åt ensam nu åt jag oftast två smårätter. Med bröd till räcker det faktiskt. En spenatpaj och en squashplättar, eller en gigantes och en saganaki. Nån gång bad jag också om en LITEN sallad till smårätterna, på bara tomat och lök. De fixar om man bara frågar. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Nu jag förstå! Det låter som bra pris för två personer. Jag körde samma stuk med smårätter förra året på Kreta, och det var mycket trevligt. Ofta orkar man inte så mycket i värmen...
Och så blir det billigare är förrätt + varmrätt + efterätt som man ändå inte orkar äta upp... |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Förrätt/varmrätt/efterrätt är ju liksom feltänk i Grekland... Man "småäter" tills man är mätt och sen kanske det kommer in lite vattenmelon efteråt.
Det är synd att inte alla uppmärksammat hur gott det är att äta på det sättet. Jag såg flera par på senaste resan som beställde dubbel uppsättning av allt - 2 saganaki, 2 moussaka, 2 yoghurt med honung till efterätt osv. När det är så mycket mysigare att peta i 1 fat av varje... 1 saganaki, 1 kalamari, 1 xorta, 1 sallad osv. Sen kan man ju i det också inkludera en moussaka att peta i även om det står bland varmrätterna. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Men nu har vi gjort reklam för detta - kanske är det någon som läser och testar?
Om man är van vid att äta ute i Norden, så kanske kör man samma stuk när man kommer ner till Grekland? Mina barn brukade bli så stressade när de fick stora tallrikar med varmrätt framför sig, och de blev mätta bara av att se maten! När vi började med småportioner av allt, så kände de sig glada för att de orkade göra slut på en portion av något (saganaki, calamares etc). Då behöver de inte sitta o skämmas med en massa rester på tallriken när kyparen kommer och dukar av. Och vill de ha mer av något, då tar man in ett fat till! Och så sparar man pengar... ![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Jag var med om ett sånt "uppvaknande" under senaste resan. Människor som gick från souvlaki till souvlaki och naturligtvis rätt snabbt tröttnade på "den tråkiga grekiska maten". Men med lite förslag och övertalning testade de bordet fullt med smårätter i stället - och blev helt lyriska! Det var jättekul att se. Det du säger med barnen är ju ursmart. Klart det är lättare med en mindre portion - och dessutom ökar ju sannolikheten att nån av rätterna på bordet ska smaka riktigt gott, även för en liten falukorvsgom ![]() |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Oj det var bra budgetar ni fick upp, själv så har jag en på 150 euro per dag, men ibland får man snåla en dag för att sedan slösa dubbel nästa dag,
men vill man ha kul så kostar det ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]()
150 € om dan ojoj
|
#10
|
|||
|
|||
![]()
Jag glömde tillägga att jag inte försökte skryta där eller något, mer att jag önskar att jag kunde leva billigare eftersom det tar på ekonomin sen när man kommer hem, och de 150 euros är ju då utan hotel o sånt..
![]() tack ciakohler ![]() |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Med knappa 2 veckor kvar av min luff ligger mitt snitt just nu pa 38,5 euro/dag inklusive allt. Detta ar lite mindre an vanligt men sa har jag inte besokt fullt lika manga oar denna gang.
bosse |
#12
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() |
#13
|
|||
|
|||
![]()
Vi kom hem precis och vi snittade runt 150 Euro ungefär per dag. I det ingick allt. Vet inte vad som hände då vi klarade oss på runt 100 Euro förra året, kanske vi bodde lite dyrare i år...
/Alexandra |
#14
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Det som drar upp kostnaderna i längden är ju youghurt och juice. Och organiserade utflykter. |
#15
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Jag köper inte juice, äter yoghurt för 3 kr per dag och åkte på en båtutflykt (Olymbos) |
#16
|
||||
|
||||
![]()
Jag utgår helt från mina egna vanor och önskemål men för 38 euro skulle jag svälta ihjäl. Nu gillar jag att äta regelbundet och promenerar ganska mycket på dagarna så det går åt en del energi. Halva nöjet med Grekland är att sitta på en liten taverna med god mat, helst vid stranden där det nästan går att doppa tårna i havet. Gillar även att sitta med en frappe och njuta av folklivet vare sig det är hamnpromenaden i Pythagorion eller torget på Fourni. Ta en liten ouzo främst för all goda tillbehör eller bara ett glas vitt. Sen vill jag bo fräscht och rent med varmt vatten i duschen och balkong gärna med havsutsikt men även blicken över en fin trädgård duger. Boendet blir en ganska stor dagspost för ensamresenären som gör att det går lite mer pengar varje dag.
Eva |
#17
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Citat:
Att han bor enkelt och inte bryr sig om utsikt från balkongen vet jag. Det håller nere kostnaden ganska mycket. Han hyr inte fordon (en moppe i 5 dgr drar väl upp dagskostnaden för en tvåveckorsresa med 4€ eller nåt sånt) och en enkel lunch på taverna går säkert på minst 2-3 € mer per dag jämfört med att köpa egen "utflyktsmat". Kaffe och andra drycker mellan måltiderna blir fort flera € per dag. Alla tycker ju inte att det är just det som är halva nöjet med en resa. Det är billigt att resa även om man unnar sig det man vill utan att snåla, om man tillhör dem som inte har kostsamma "nöjen" på resan. |
#18
|
||||
|
||||
![]()
Och jag menade verkligen inte att argumentera emot Bosse heller, jag är bara imponerad över att det går att resa så billigt!
|
#19
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Eva |
#20
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Exemplet med briam är ett bra exempel på precis det jag menade - att även den enklaste tavernalunch blir betydligt dyrare än mat som man köper i affären och lägger i sin rygga på morgonen. Själv skulle jag aldrig orka äta briam eller annan lagad mat till lunch och att sitta på taverna flera gånger per dag tycker jag är enformigt. Titta på folk har jag aldrig haft behov av, och sådana dagar skulle sannerligen inte vara semester för mig. |
![]() |
|
|